Ромны. Romny. Ромни. інфо

Ромни.інфо Це цікаво Як читати ікону?
Як читати ікону?
Це цікаво.
Вівторок, 13 жовтня 2009, 08:43      Ромни, Сумська область

Раніше навіть неграмотні люди відмінно розбиралися, що означає той чи інший сюжет, зображений на іконах, які персонажі в ньому другорядні, а які головні, їм був зрозумілий сенс кожного їх жесту, будь-якого руху ...

 

Для того, щоб прочитати і правильно зрозуміти ікону, крім доброго знання Біблії та інших релігійних оповідей, треба знати мову символів, тому що в іконному живопису чи не кожен персонаж виражає, крім самого себе, ще й якусь іншу, а іноді і не одну, сутність. Наприклад, східні мудреці-волхви, які прийшли поклонитися новонародженому Христу, уособлюють одночасно три людських віки: юність, зрілість і старість, тому на іконах їм надавали певний образ. Яка ж символічна думка вкладена в цьому зображенні? Її можна прочитати так: все людство: і старі, й малі - повинно схилятися перед новою вірою, тобто християнством. Або Йосип, земний, прийомний батько Ісуса, обов'язковий учасник композиції «Різдво Христове». Коли він зображений розмовляючим з пастухом - це цілком конкретний персонаж, Йосип, тесляр з Назарету. Але на деяких іконах Йосип зображений сидячим на самоті, з напівзакритими очима. У таких випадках цю фігуру тлумачать як уособлення нічного спокою, тиші, спустившоїся на землю в час Різдва.


Для того щоб прочитати ікону, важливо також знати мову жестів. Якщо на іконі хто-небудь зображений з рукою, притиснутою до щоки, - це знак печалі. А простягнута вперед рука з розкритою долонею означає покору або покірність.


Усі персонажі ікон, якщо тільки це не прості люди, зображуються з німбами над головою. Німб - символ святості або божественності. Але вони не однакові за формою. У Бога-батька німб зірчастий, у Христа крестчатий, у богоматері, ангелів і святих німби круглі. Причому зірка означає Обожнювання, а коло - вічність, вічне життя.


Багато в іконописі є різних алегорій. Діва в царському вінці і мантії на троні - це весна; крилатий голий юнак, що дме в трубу, - вітер, старці та хлопці, іноді й жінки з вузькогорлими амфорами або скриньками в руках, з яких ллється вода, - це уособлення потоків і річок.


Певні властивості людського характеру символізують також зображення деяких тварин. Повільний, вічно задкуючий рак, наприклад, уособлює відсталість, моральне невігластво.


Особливе значення мають і ті предмети, які святі тримають в руках і за якими їх легко відрізнити один від одного. Так, апостол Петро звичайно зображується із золотим ключем у руках. Чому? Згідно з переказами, Ісус поставив його своїм намісником на землі і вручив йому ключі від християнської церкви. Коли святий Нікола зображується як Нікола Можайський (від міста Можайська, який він, за переказами, відстояв від ворогів), то в одній руці у нього видно храм, а в іншій - меч ...


Не треба дивуватися також і тому, що на одній і тій же іконі можна побачити подію, що розвивається в часі. Давні майстри вміли передавати на одній іконі відразу цілу історію, її початок, розвиток і кінець, а також що відбувалося до головної події і що відбудеться після неї. Причому найчастіше епізоди йдуть не послідовно, а вперемішку один з одним. Але це не тільки не заважає сприйняттю ікони, а, навпаки навіть посилює враження, тому що в іконі сприймається не реальність, а її духовний зміст, вкладений в символи.

 

 

Додати коментар

Увага! Якщо Ви не зареєстрований користувач, то можуть виникнути проблеми з коментуванням, пов'язані з тим, що ім'я, під яким Ви хочете залишити коментар, вже належить зареєстрованому користувачеві. Будь ласка, зареєструйтесь або виберіть більш унікальне ім'я.

Захисний код
Оновити

 

Вісті Роменщини
Тандем прес

Випадкове фото

Псел
Псел

Вхід на Ромни. інфоОголошення