Ромны. Romny. Ромни. інфо

Ромни.інфо Тандем пресс Будинок престарілих – це не страшне доживання, а спокійна старість…
Будинок престарілих – це не страшне доживання, а спокійна старість…
Тандем-пресс
Середа, 31 жовтня 2012, 22:19      Ромни, Сумська область

Довічне питання «Батьки-Діти», у західних країнах велика кількість людей похилого віку перебуває у Будинках пристарілих. Але українська душа скоріш всього відреагує на «забугорні» звичаї протестом, обуренням і нерозумінням: як можна при живих, здорових, молодих і енергійних дітях (онуках) віддати рідних матусю або татуся (та хоч і напівбожевільного прапрадідуся) у якийсь там пансіонат, до чужих людей?!

У нас, українців, менталітет такий: за родину - болять і серце, і розум, за неї у нас совість не спить. А ще ж висока моральність і відповідальність, а якщо ні - то страх перед людським осудом. Але тут питання не стільки у моралі, скільки в сприйнятті і розумінні слів «будинок престарілих», «пансіонат (або інтернат) для людей похилого віку».

Для наших вух ці слова стереотипно негативні, оскільки візуалізуються картинами побуту: старі, залізні ліжка, байдуже ставлення персоналу, заспокійливі уколи - словом, жахливі умови, та ще й чужі люди навколо. І навіть якщо щось з цього і близько до правди, не це є вирішальним:  у нашій країні, як правило, у будинок престарілих потрапляють ті, хто на якомусь етапі життя залишився без близьких, хто не може самостійно пересуватися, не здатний мінімально доглядати за собою, тяжкохворі, люди з психічними відхиленнями або ж ті, у кого перервалися відносини з сім'єю (стався конфлікт або діти емігрували або переїхали кудись далеко). Всі вони в переважній більшості перебувають у глибокій депресії, час від часу відчувають себе самотніми, безпорадними і непотрібними, а значить - джерелом негативу. Так чи захоче хтось віддати свого кровного родича в царство смутку, хвороб і старості?

І все ж хотілося, щоб у нашій країні установи для людей похилого віку сприймалися не як місце «доживання», а як куточок відпочинку і насолоди поважним віком, коли можна відпочити за себе і порадіти за інших. Ми повинні викорінити стереотип, що будинок престарілих означає розрив відносин з родиною (можна поєднати одне з іншим). Адже найстрашніше для літньої людини - соціальна ізоляція.

Перебування в будинку для престарілих (пансіонаті) має багато переваг: постійний догляд, трьох-чотириразове харчування, лікування та спілкування. Старим не потрібно купувати продукти, прибирати, думати про одяг і взуття, хвилюватися через погане самопочуття. Деякі пансіонати піклуються навіть про їх психологічний комфорт: час від часу стариків відвідує психолог. Всього цього не може дати молода сім'я, яка майже весь день зайнята на роботі, щоб утримувати себе, дітей і батьків. Можна забігати до людей похилого віку до і після роботи, можна забрати їх до себе, найняти доглядальницю. І всі варіанти містять безліч нюансів: фізичне знесилення, брак часу на себе і дітей, порушення комфорту проживання, ймовірні конфлікти через житлову площу та побутові незручності, можливе несумлінне ставлення доглядальниці і т.п. До того ж в окремих випадках, коли мають місце психічні розлади, людину похилого віку не можна залишати вдома одну, оскільки це загрожує негативними наслідками.

Немає сенсу рвати на грудях сорочку і проголошувати промови з гаслами про моральні обов'язки, соромитись тих, хто віддав когось із рідних у спеціальну установу. Адже іноді це краще рішення. Інша сторона, проблеми в самій суті пансіонатів, де співробітники - часто за копійки - доглядають за старими, іноді абсолютно безпорадними. А це дуже виснажлива робота, яку можна порівняти з доглядом за немовлям. Тільки набагато важче, так як в одному випадку - початок, а в іншому ...

Начальник відділу управління праці та соціального захисту населення Людмила Подоляка,  розповіла мені про порядок  прийняття до будинку престарілих.  Отже, відповідно до Типового положення про будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів, геріатричний пансіонат, пансіонат та ветеранів війни і праці - до будинку-інтернату приймаються на державне утримання  особи похилого віку, які досягли пенсійного віку та інваліди першої і другої груп старші 18 років, які  за станом здоров’я потребують стороннього догляду, побутового  обслуговування, медичної допомоги, яким згідно з медичним  висновком не протипоказане перебування  у пансіонаті та які не мають працездатних родичів, зобов’язаних їх  утримувати за законом.

На позачергове влаштування до будинку-інтернату мають право ветерани війни та особи, які  постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи і віднесені до І, ІІ,ІІІ категорії згідно із законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Переважне право на  влаштування до будинку-інтернату мають ветерани, згідно  із Законом України “Про  основні засади соціального захисту ветеранів праці та  інших громадян похилого віку”, члени сімей загиблих військовослужбовців.

Як виняток, до будинку-інтернату можуть прийматися особи похилого віку та  інваліди, які  мають працездатних дітей або родичів, зобов’язаних відповідно до чинного законодавства їх утримувати, якщо вони з об’єктивних причин не можуть цього  робити.

У такому разі щодо  кожного окремого випадку, на підставі  підтверджуючих документів, приймається рішення колегії Головного управління праці та соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації.

За наявності вільних місць до будинку-інтернату можуть прийматися особи, які мають працездатних дітей або родичів, які  відповідно до чинного законодавства зобов’язані їх утримувати, за  умови стовідсоткового відшкодування будинку-інтернату витрат на їх утримання.

Особам, які  мають згідно з чинним законодавством України пільги і влаштовуються до будинку-інтернату на платній основі, розмір сплати за їх утримання розраховується з урахуванням наявних пільг.

Для бажаючих громадян за наявності вільних приміщень у будинку-інтернаті можуть утворюватись відокремлені від основного контингенту підопічних платні відділення, які працюють на основі госпрозрахунку.

Інвалідам  і пенсіонерам, які проживають у будинку-інтернаті на платній основі, пенсія  виплачуються у повному обсязі.

Громадяни похилого віку та інваліди, ветерани війни і праці за наявності вільних місць у будинку-інтернаті можуть прийматися до будинку-інтернату на тимчасове проживання терміном від 1 до 6 місяців, як на загальних підставах, так  і на платній основі.

Приймання до будинку-інтернату загального профілю здійснюється за путівкою, виданою головним управлінням праці та  соціального захисту населення обласної державної адміністрації на підставі:

  1. особистої заяви про прийняття до  будинку-інтернату;
  2. паспорта (або іншого документа , що засвідчує особу);
  3. медичної картки про стан здоров’я з висновком про необхідність стороннього догляду(заповнюється в поліклініці за місцем проживання);
  4. довідки про розмір призначеної пенсії (видається управлінням пенсійного фонду за місцем  отримання пенсії);
  5. довідки про склад сім’ї за встановленою формою;
  6. довідки медико-соціальної експертної комісії про групу  інвалідності (за наявності групи інвалідності).

Будинки-інтернати загального профілю Сумської області: Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці; Кролевецький будинок-інтернат  для громадян похилого віку та інвалідів; Охтирський  будинок-інтернат  для громадян похилого віку та інвалідів; Воронізький будинок-інтернат  для громадян похилого віку та інвалідів; Синівський будинок-інтернат  для громадян похилого віку та інвалідів;

З заявою про влаштування до будинку-інтернату загального профілю громадяни  м. Ромни  можуть звернутися до управління праці та  соціального  захисту населення  за  адресою: бул. Шевченка, 8, кім.  25.

Анна Марченко

 

Додати коментар

Увага! Якщо Ви не зареєстрований користувач, то можуть виникнути проблеми з коментуванням, пов'язані з тим, що ім'я, під яким Ви хочете залишити коментар, вже належить зареєстрованому користувачеві. Будь ласка, зареєструйтесь або виберіть більш унікальне ім'я.

Захисний код
Оновити

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Святкові кульки
Святкові кульки

Вхід на Ромни. інфоОголошення