Ромны. Romny. Ромни. інфо

Ромни.інфо Тандем пресс Село без школи
Село без школи
Тандем-пресс
Четвер, 23 липня 2009, 08:50      Ромни, Сумська область

school     Кілька років тому в деяких селах Роменського району почали закривати школи. Причина кожного разу була одна - замала кількість учнів і занадто дороге утримування приміщення та школярів. На утримання одного учня за рік з бюджету витрачають 7 тис. грн. Але це середня цифра, іноді школярі виходять ще дорожчими - по 11 тисяч за рік. Заступник голови районної державної адміністрації Микола Стрижко розповів про проблеми освітньої галузі в селах.

     - Верховна Рада видала постанову, якою ввела мораторій на закриття сільських шкіл, - пояснює Микола Іванович. - Припинити роботу навчального закладу можна тільки за згодою громади села . За останні 20 років кількість школярів у районі зменшилась у два рази, у 43 школах навчається 3707 учні, тобто середня кількість учнів становить лише 86 дітей. Раніше фінансування розраховували на кожен навчальний заклад окремо (штат, приміщення), тепер фінансування змінилося докорінно - розрахунок ведеться на одного учня. Можете собі уявити, скільки отримує школа, якщо у ній навчається  лише 30 учнів.

 

     - Скільки навчальних закладів уже закрито?

 

     - За минулий рік ми закрили 5 шкіл. Щоразу цьому передувало обговорення сільською громадою та планування розподілення дітей та вчителів по іншим освітнім закладам. Обов'язкова умова закриття - подальше влаштування всіх учнів та педагогічного колективу. Також хочу акцентувати увагу, що закриваємо тільки в тих селах, де ініціатива іде від громади, а не влади.

     Хочу наголосити, що школа - це не лише приміщення. Перш за все вона є умовою для отримання повноцінної освіти. А якісними освітніми послугами можна забезпечити тільки там, де для цього існують відповідні умови - їдальня, спортивний зал, опалення, комп'ютерні класи. На мою думку, утримувати приміщення за будь-яку ціну  недоречно. Так, школу закриють. Але натомість для дітей організують підвезення до школи в іншому селі, там є кращі умови для якісної освіти, там кожен педагог читає свій предмет, а не чотири різних одночасно. І не зводять разом дітей з різних класів, намагаючись кожному з них приділити увагу і надати відповідну освіту.

 

    - Якою є реакція батьків та самих учнів на те, що їм треба переходити в інший навчальний заклад?

 

      Взагалі-то реагують по-різному. Іноді батьки починають писати листи з проханням не закривати школу в селі. Але заради десяти чоловік ніхто не буде утримувати приміщення, тим більше, що для учнів створюють всі умови для відвідування школи у сусідньому селі. Як не сумно визнавати, але дітей у нас не побільшає. Дітям у цьому плані трохи легше. Вони приходять в іншу - більшу - школу, відчувають різницю в умовах освіти, бачать, що є транспортне забезпечення. Їм простіше звикати до нових, кращих умов.

 

     - Миколо Івановичу, розкажіть, яка доля приміщень, де раніше знаходилися школи?

     Приміщення, які звільнилися після переведення дітей до інших навчальних закладів району, передаються у власність сільській громаді, і люди самі розпоряджаються своїм майном. В подальшому будівлю використовують під ФАПи, бібліотеки, магазини тощо.

 

     - Чи існують в сільських школах проблеми із забезпеченням комп'ютерними класами, гарячим харчуванням та транспортом ?

 

     Абсолютно всі навчальні заклади забезпечені комп'ютерними класами, а 8 базових шкіл - двома. Всі вони підключені до Інтернету. Зрозуміло, що сучасні діти дуже швидко вчаться комп'ютерній грамоті.  Щодо харчування, то закривалися школи саме там, де не було їдалень. Діти 1-4 класів харчуються безкоштовно. Якщо учні цього потребують, їх підвозять до шкіл. Зараз маємо 12 шкільних автобусів, загальна кількість учнів для підвозу - близько 500. Надалі ця цифра зростатиме. Дітям та батькам не потрібно турбуватися про те, як дістатися до школи, усіх, хто цього потребує, забезпечуємо транспортом для підвозу.

 

      - Зараз багато говорять про оптимізацію навчальних закладів. Що у районі робиться для цього?

 

     - На мою думку, оптимізація  освітньої мережі -  це єдиний спосіб надавати якісну освіту. Зокрема, введена така форма навчальних закладів, як НВК - навчально-виховний комплекс. Тобто дитячий садок і школа знаходяться в одному приміщенні. Завдяки цьому два приміщення зводяться в одне, скорочується кількість штатних одиниць, і це призводить до суттєвої економії витрат на утримання дітей і приміщення. Зате ми можемо краще забезпечити навчанням кожного учня. Не малу роль відіграє і наступність поколінь - вчитель одразу бачить, хто приходить з дитсадка до 1 класу, та й дітям не треба переходити в інше приміщення, звикати до нових умов. НВК діють у Смілому, Волошнівці, Андріївці, Ярошівці. З 1 вересня почне роботу і Кашпурівський НВК.

     Працівник Житнянського ФАПу Лариса розповіла нам, що в їх селі рік тому закрили школу, але приміщенню знайшли інше застосування - туди перевели фельдшерсько-акушерський пункт, сільську бібліотеку, місце для занять настільним тенісом та більярдом. "Селянам трохи шкода, що тепер у селі немає школи, але приємно, що приміщення не занепало, - зазначає Лариса. - Особисто мені як медичному працівнику зручно, що прийом хворих можу здійснювати у просторішому приміщенні. У центрі села завжди багато людей, вони ідуть у магазин (теж у цьому приміщенні), заодно і до мене заходять то тиск поміряти, то за консультацією. А щодо школярів, то їх автобусом возять у Миколаївську школу, а дехто перейшов вчитися у школи в Ромнах. Тобто, в результаті всі залишилися задоволеними".

     У Житньому була школа І-ІІ ступенів - будівля доволі простора. Зараз вільним приміщенням залишилася лише колишня вчительська. Але в майбутньому тут може з'явитися сільська пошта. Словом, той факт, що село  втратило школу, зовсім не означає припинення життєдіяльності. Головне - щоб у господарів було бажання облаштовувати   кімнати за призначенням. Між іншим, у всьому приміщенні колишньої школи за кошти сільської ради зроблено сучасний ремонт, проведено водопровід та каналізацію. Позитивом є і місцезнаходження колишнього навчального закладу: у центрі села завжди  вирує життя. Тож тут і в бібліотеці, і у ФАПі постійно є відвідувачі. Добре й те, що магазин поруч.

 

     Села, в яких уже закрили школи: Правдюки, Вовківці, Вощилиха, Левченки, Посад, Мокіївка, Житнє, Малі Бубни, Ріпки, Королівщина. Зараз вирішується  питання по трьом селам - Артюхівка, Галка, Салогубівка. Перед районною владою стоїть обов'язкова  умова - забезпечити подальшим навчанням учнів, а вчителів  і технічний персонал - роботою.

 

Фото: у Житньому школу закрили рік тому, але будівля знайшла інше застосування.

Тетяна Івасин

 

Додати коментар

Увага! Якщо Ви не зареєстрований користувач, то можуть виникнути проблеми з коментуванням, пов'язані з тим, що ім'я, під яким Ви хочете залишити коментар, вже належить зареєстрованому користувачеві. Будь ласка, зареєструйтесь або виберіть більш унікальне ім'я.

Захисний код
Оновити

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop46
konotop46

Вхід на Ромни. інфоОголошення