Ромны. Romny. Ромни. інфо

Ромни.інфо Тандем пресс Вчительська професія
Вчительська професія
Тандем-пресс
Четвер, 03 вересня 2009, 07:30      Ромни, Сумська область

Євген Миколайович Бартош працює в 5 школі.Вчительська професія ніколи не вважалася легкою. А до тих, хто обрав її своїм покликанням, завжди ставилися з повагою і навіть певним благоговінням. Щоправда, стосовно останнього твердження можна посперечатися, але це тема вже іншої публікації. А перед початком нового навчального року спілкування з педагогом є цілком доречним. Євген Миколайович Бартош працює в 5 школі. Він є єдиним викладачем нашого міста, який підготував більше 10 переможців олімпіад з географії та економіки всеукраїнського рівня.

 

- Євгене Миколайовичу, скільки років Ви вже викладаєте?

Працювати я почав у 1983 році, після закінчення Симферопольського державного університету за спеціальністю «Геоморфологія». Мій батько Микола Пилипович довго працював у школі, викладав музику, малювання, креслення. Тому вчителювання – це родинне.

 

- Ви є роменським рекордсменом із кількості підготовлених учасників олімпіад заключного етапу – всеукраїнського. Скільки всього таких учнів перемогли завдяки підготовці Вами?

Точну кількість учнів, яких я підготував до олімпіад різних рівнів, важко назвати. Всього їх вже більше ста. Маються на увазі ті, хто перемагав як на міському, так і обласному та всеукраїнському рівнях. Призерів обласного рівня пам’ятаю всіх поіменно, загальна цифра – 34. 2 моїх учні зайняли призові місця  на IV етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з основ економіки і 6 – стали переможцями з географії. 9 учнів стали призерами та переможцями Інтернет-олімпіад. Найбільші досягнення має Максим Шеверда, котрий став президентським стипендіатом, отримав максимальні 200 балів на незалежному оцінюванні минулого року. Завдяки перемозі в олімпіаді з географії він поступав навіть не по результатам ЗНО, а сам обирав вуз України. Зараз вчиться у Київському політехнічному інституті на факультеті економічної кібернетики.

 

- Як Ви ставитеся до зовнішнього незалежного оцінювання, яке запровадили замість випускних екзаменів? В чому його перевага або навпаки – недоліки?

ЗНО є більш об’єктивним методом оцінювання, це безперечно. А з іншого боку – дитина тут не має змоги проявити творчі здібності. Це суто механічна перевірка рівня отриманих знань. Та й стресові умови проходження ЗНО даються взнаки, не всі їх сприймають спокійно. Хоча в цілому дітям тепер легше готуватися до оцінювання. Добре й те, що відсутні вступні іспити, достатньо лише подати результати тестування до вузу і чекати на висновок екзаменаційної комісії.

 

- Розкажіть про особливості Вашого уроку.

Я намагаюся використовувати принцип  «не учень існує для вчителя, а вчитель для учня». Чітко реагую на інтереси дітей, які виникають в процесі навчання. Наприклад, кілька років тому престижною стала економіка, відповідно і я став приділяти цьому предметові більше уваги. Для чого опанував цю науку в сорокарічному віці. Мені вже не хотілося сідати за книжки, але у шкільну програму ввели новий предмет, тому і довелося на певний час ставати учнем. Також у мене ніколи не було страху, що учень виявиться розумнішим за мене, тільки радію успіхам своїх дітей. Урок може мати будь-яку форму. Наприклад, деякі уроки у 6 класі з географії написані у віршах, бо дітям так цікавіше і легше сприймати навчальний матеріал. Намагаюсь застосовувати всілякі новаторські ідеї, роблю все, щоб моїм учням хотілося навчатися.

 

- При підготовці до олімпіади що є первинним – вміння вчителя чи знання учня?

Це талант, помножений на працю. І хоча ця фраза є штампом, вона вже довела правдивість на практиці. Якщо дитина працюватиме, то досягне успіху. Всі вчителі стикаються з тим, що в учня є гарні здібності до вивчення предмету, але він не хоче їх розвивати, лінується і не проявляє активності. Щоправда, у процесі підготовки до змагань немає універсального рецепту, треба до кожної дитини знаходити власний підхід, кожного школяра треба сприймати як особистість, враховувати його характер. Вчитель повинен підлаштовуватись під учня. І за кожного свого учня я щиро вдячний Богу, бо він завжди допомагає.

 

- Євгене Миколайовичу, яким є сучасний учень?

Тут можна відмітити дві сторони. Позитив – вільний доступ до сучасних технологій, свобода під час пошуку інформації, швидке адаптування до нових вимог урбаністичного світу. Інтернет допомагає і мені при підготовці уроків. А з негативів цілком об’єктивно всі вчителі відмічають зменшення інтересу до читання. Зараз весь вільний час школярів займає комп’ютер  і телевізор, зацікавлення книжками проявляє все менше дітей. А без читання важко сприймати навчальний матеріал. Вкажу і ще одну відмінність сучасних учнів – патріотизм. Зараз він є значно вищим. Про це я зробив висновок після того, як на закритті Інтернет-олімпіади з географії в Одесі стався збій і не заграв гімн. Тоді  діти з Івано-Франківська, Львова та Сум заспівали гімн самі!

 

- Ви згадали про Інтернет-олімпіади. Що вони собою являють?

Такий вид змагання має два заочних тури, за результатами яких відбирають учасників очного туру. Для цього потрібно набрати більше 50% балів із відповідей на питання. Їх відмінність від звичайних олімпіад  - переможець визначається незалежно від класу навчання. Тобто вище переможця з цього предмету немає нікого. Інтернет-олімпіади проводяться вже сьомий рік. Діти із Ромен щороку їздять на ці змагання і щоразу займають два призових місця.

 

- Існує думка, що в обласних етапах перемагають лише учні обласних центрів, переважно з гімназій та ліцеїв.

Минулого навчального року на обласній олімпіаді найбільше призових місць вибороли учасники від Ромен та Кролевця. Про рівень цих дітей свідчить і той факт, що, перемігши в обласній олімпіаді, вони обов’язково займають першість і на державному рівні. Тому стосовно географії ця теорія не спрацьовує. А про інші предмети я судити не можу.

 

- З якими проблемами стикаєтеся Ви як педагог?

З кожним роком кількість годин географії зменшується, а програма лишається такою ж.

Прикро, що із переліку предметів ЗНО зникла економіка, отже зменшиться й інтерес дітей до цього предмету.

 

- Згадайте, який урок Вам найбільше запам’ятався.

Коли проходив практику у Симферопольській школі з англійською мовою викладання, діти вирішили пожартувати і почали відповідати англійською. Оскільки я теж цю мову знаю, то зміг частину уроку провести іноземною. А потім учні самі попросили перейти на рідну мову. Але жарт їхній я оцінив.

 

- Олімпіада є вже кінцевим результатом роботи учня. Як вони ставляться до своїх перемог і поразок на цих змаганнях?

Олімпіада – це випробування і шок для школяра. Вона приносить як позитив, так і негатив кожному її учаснику. Але додає впевненості, вміння орієнтуватися у стресовій ситуації. Плюс підготовка до ЗНО, яке після олімпіади вже здається не таким серйозним випробуванням. А перемога у всеукраїнській олімпіаді є путівкою в життя. Саме так сталося з Максимом Шевердою, який після перемоги на всеукраїнському рівні сам обирав місце для навчання, а Марина Андрух отримала запрошення від ректора Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка і поступила на факультет туризму.

 

- Вчитель – це вдячна чи невдячна робота?

Однозначно скажу, що це вдячна професія. Учні цінують вчителів, хоча з окремими випадками невдячності мені все ж доводилося стикатися. Випускники школи як правило розуміють, що для них робив вчитель. Підтвердженням тому є постійне спілкування з колишніми учнями. Вони досі діляться своїми здобутками чи проблемами зі мною. Протягом першого семестру навчання у вузі Максим Шеверда все одно кожні вихідні приходив до мене, ми спілкувалися так само часто, як і під час його навчання у школі.

 

- Після підготовки такої кількості переможців чи зріс Ваш статус серед вчителів школи?

Я не думаю, що цей фактор вплинув на мій статус. У 5 школі є високий рівень викладання, мені приємно працювати над підняттям іміджу закладу на міському і державному рівні. Треба відмітити, що географія та економіка є кінцевими предметами, їх результат спирається на досягнення з інших предметів. Зокрема, я даю знання в галузі економіки і географії, але формую мову не я, в цьому – заслуга мовників. Якби вчителі математики не давали учням достатнього рівня знань, то діти на олімпіадах не могли б так легко розв’язувати задачі з економіки. Повинна бути налагоджена співпраця між викладачами різних предметів.

 

Тетяна Івасин

 

Додати коментар

Увага! Якщо Ви не зареєстрований користувач, то можуть виникнути проблеми з коментуванням, пов'язані з тим, що ім'я, під яким Ви хочете залишити коментар, вже належить зареєстрованому користувачеві. Будь ласка, зареєструйтесь або виберіть більш унікальне ім'я.

Захисний код
Оновити

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Юні художниці
Юні художниці

Вхід на Ромни. інфоОголошення