Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Чия хата скраю…
Вісті Роменщини
Вівторок, 11 травня 2010, 08:12      Ромни, Сумська область

Ознайомлюючись з розділом "Житлово-комунальне господарство" "Витягів із Програми економічного та соці­ального розвитку міста на 2009 рік" (газета "ВР" від 21 січня 2009 р.), переконуєшся, наскільки правильно й лаконічно поставлене завдання галузі: удосконалити систему управління житловим фондом, підвищити якість житлово-комунальних послуг, скоротити питомі витрати енергетичних і матеріальних ресурсів.

Нині це найактуальніші питання. Адже кожній людині притаманне бажання жити краще. Не останню роль у цьому відіграє приміщення, в якому вона проживає. Як правило, ми докладаємо максимум зусиль, щоб покращити житлові умови або, принаймні, не погіршити їх. У зв'язку з цим постійно постає безліч проблем. Чимало з них вдається розв'язати, але багато й залишається. Зокрема, утримання місць загального користування (підвали, сходи тощо), економія енергоресурсів та ін. При цьому головне, щоб заходи не залишалися віртуальними, а реально відображалися на квартирній платі. Методів заощадження є багато.

Наприклад, ліфтове госпо­дар­ство. Давно назріла потреба встановити електронні пристрої для оплати цієї послуги за допомогою магнітних карток. Тоді ліфтом не користуватимуться без нагальної потреби. Щоразу потрібно буде сплачувати незначні кошти, що накопичуватимуться для оплати електроенергії й ремонту ліфтів.

Або ж інший приклад - системи теплопостачання в будинках. Їх "промивка" не проводилася, як мінімум, років 15-20. А це марні витрати газу (нагрів) й електроенергії (подача) та дискомфорт у квартирах. Якщо додати місцями неутеплені магі­стралі у підвалах, невідремонтовані вентилі, засувки, то підрахунки перевитрат теплової енер­гії вражають. У даному випадку не можна економити тільки за рахунок відключення гарячої води. Рано чи пізно виникне реальна можливість подавати її в будинок. Тоді постане питання стану системи гарячого водопостачання. Крім того, за її належне утримання мешканці будинків сплачують кошти, що входять до квартирної плати. Економія ресурсів у цьому напрямку дасть змогу подати гарячу воду в будинки.

Звичайно, всі проблеми перелічити неможливо, але стан м'яких покрівель не можна не згадати, особливо у 9-поверхових будинках. Підприємства, що обслуговують житловий фонд, вже не зможуть їх капітально відремонтувати. Для цього потрібні спеціалізовані бригади, відповідні матеріали та знаряддя, а ще й чималі кошти.

Проблеми накопичуються, а їх вирішенням, якщо бути відвертим, майже ніхто не займається. Найбільше винні в цьому самі мешканці. Майже всі думають, що кварт­плата гарантує безтурботне проживання на довгі роки. За ниніш­ніх умов це далеко не так. Цілком очевидно, що без широкого залучення громадян якісне утримання житлових будинків неможливе. Саме на це потрібно звернути увагу міській владі. Необхідно всіляко підтримувати будь-яку ініціативу мешканців, розвивати її й доводити до кінцевого результату. На жаль, так відбувається далеко не завж­ди. Наприклад, жителі декількох будинків за власні кошти встановили лічильники обліку теплової енергії. Після введення їх в експлуатацію плата за тепло чомусь не стала нижчою, а суттєво зросла. Тому мешканці квартир за адресами: вул. Калнишевського, 22, Пролетарської солідарності, 12 та інших відмовилися від лічильників. Напевно, відповідним службам необхідно було вивчити проблему й головне - розробити заходи та ліквідувати причини незадовільної роботи приладів обліку. Інакше втрачається довіра, після подібних випадків будь-яка ініціатива не знаходить підтримки серед мешканців, тим більше, що це не поодинокі факти.

Кожна людина створює затишок у квартирі за своїм бажанням і можливостями. І вона, відповідно, має бажання та законне право ходити чистими під'їздами й сходами, зацікавлена у якісному прибиранні сміття, порядку на дитячому майданчику, безпеці в дворі. І найголов­ніше - хоче бути впевнена, що при виникненні технічних проб­лем без перешкод викличе спеці­алістів-ремонтників.

 

Найцікавіше те, що для вирішення цих та інших завдань не потрібні додаткові кошти. Усе залежить від організованості та раціонального координування дій працівників комунальних підпри­ємств та мешканців. Саме для цього створюються об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Не згадуватимемо про їх переваги та недоліки, про це багато сказано й написано. Виникає тільки питання: чому створення об'єднань не набрало масового характеру? Причини є - передусім ігнорування ініціативи мешканців. Взагалі ми забуваємо, що будинок - це серйозна інженерна споруда, і йо­го експлуатація вимагає і знань, і досвіду. Над удосконаленням професійних якостей, на мою думку, потрібно працювати комунальникам. Підтвердженням цього є те, що в жодній 9-поверхівці не створено об'єднання співвласників. Мешканці просто бояться залишитися сам на сам з проблемами складних інженерних систем.

Вихід тут, здається, один - у місті необхідно створити єдине спеціалізоване й відповідно забезпечене технічними засобами й кваліфікованими кадрами комунальне підприємство, яке б взяло на себе обслуговування внутрішньобудинкових мереж житлового фонду незалежно від форми власності. Тоді при створенні ОСББ мешканці матимуть вибір: укладати договір на обслуговування систем з підприємством або ж робити це своїми силами. Звичайно, все залежатиме від технічного стану будинку, наявності кваліфікованих кадрів, оснащення тощо.

А от загальнобудівельні роботи повинні взяти на себе мешканці. Реалізувати цю ідею можна по-різному. Передусім, житлово-експлуатаційні, будівельні організації та й мешканці самостійно можуть виконати ремонт. З'являється конкуренція, а також реально вступає в дію ринковий механізм. Це один із шляхів переходу на якісніший ступінь обслуговування житлового фонду. Передбачити відразу всі потреби й затвердити єдину методику неможливо.

Я думаю, що питання потребує обговорення на громадських слуханнях, сесії міської ради. Його результатом повинна стати програма реформування, спрямована на об'єктивну підтримку житлового фонду, який, на жаль, теж старіє і потребує підтримки не на словах, а на ділі. І в даному випадку сказати "моя хата скраю" не має права жоден роменець, бо йдеть­ся безпосередньо про наші домівки.

Василь ФЕНЕНКО, 

заступник голови дорадчої ради при міському голові "Взаємодія".

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Масляня
Масляня