Ромны. Romny. Ромни. інфо

Калниш на роздоріжжі
Вісті Роменщини
Середа, 01 квітня 2009, 21:18      Ромни, Сумська область

Ознайомившись з публікацією М. Полуяна щодо розміщення пам’ятника Петру Калнишевському, я, як уродженець с. Оксютинці, хочу висловити власне бачення дилеми.

Ще на початку 1990-х років, коли вирішувалося питання спорудження пам’ятника, я не пого­джувався з місцем його встановлення. Шановний Михайло Михайлович грішить, стверджуючи, що роботи на старому кладовищі розпочалися з благословення сходок громад Оксютинці і Пусто­війтівки. Насправді тоді у людей нічого не питали. Постійно буваючи в селі, неодноразово чув, як мешканці обурювалися діями влади, коли скрепери нагортали “скіфську могилу” на могильні горбики.

 

Неправда й те, що на той час там не було поховань старших 100 років. Моя прабабуся померла в 1914 році й похована на старому кладовищі. На новому біля церкви ховати почали з 1915 року. Однак на старому кладовищі хоронили людей ще років десять. Це по-перше. По-друге, історично кладовище було оксютинське, з храмом Казанської Божої Матері, а не пустовійтівське, де народився майбутній кошовий.

 

Пройшло вже 18 років, але задуманий меморіал так і не збудували навколо пам’ятника. І стоїть Калниш неприкаяний на пустинному кладовищі. Ще моя покійна теща, шанована в селі людина, депутат сільської ради, невесело жартувала, що Калнишевського поставили сторожем оксютинської свиноферми, що знаходилася поряд.

 

Неправда, що нібито на тому місці збиралися будувати житловий масив. Протягом багатьох років я був причетний до будівництва в районі, очолюючи відповідну службу, але навіть не чув про таку нісенітницю. Та й хто б пого­дився жити на кістках? А от посадити лісопарк на колишньому кладовищі необхідно було давно.

 

Автор статті “Тож де стояти Калнишу?” наголошує, що саме І.М. Рішняк давав команду нагортати “бугор” під пам’ятник. Але ж Михайлу Полуяну необхідно було підготувати для виконкому відповідні висновки з “плюсами” і “мінусами”, думками мешканців щодо обраного місця. Але цього не зробили. Помилка Івана Миколайовича в тому, що він довірився йому. Добре, що зараз він це зрозумів.

 

Автор щось сплутав і щодо місця захоронення жертв Голодомору. Їх дійсно немає на старому оксютинському кладовищі. Загиблих закопували в Оксютинцях біля церкви на новому кладовищі, а померлих жителів Пустовійтівки – на пустовійтівському, де й за­проектовано спорудження пам’ятника жертвам Голодомору.

 

Моя думка така: ідеальним для постаменту Калниша було б місце на майдані біля церкви. Але там вже розмістили етнографічний  музей з млином-вітряком, який було недоречно ставити біля діючої церкви. Отже, місцем для пам’ятника, звісно без меморіалу, я бачу трикутник земельної ділянки навпроти столярної майстерні, де дорога розходиться в сторону церкви та в бік колишньої колгоспної контори. Саме звідси колись починалася Пустовійтівка. Пам’ятник на постаменті добре б проглядався при в’їзді в село і прикрашав би населений пункт.

 

І наостанок. Не хотілося б, щоб обговорення будь-якої теми супроводжувалося образами й присвоюванням ярликів типу “мутанти”. Вже не тридцяті роки. Кожен має право висловлювати свою точку зору. Тільки в дружньому спорі народжується істина.

 

Володимир МЕЛЕШКО,
пенсіонер,

інженер-будівельник
 

Додати коментар

Увага! Якщо Ви не зареєстрований користувач, то можуть виникнути проблеми з коментуванням, пов'язані з тим, що ім'я, під яким Ви хочете залишити коментар, вже належить зареєстрованому користувачеві. Будь ласка, зареєструйтесь або виберіть більш унікальне ім'я.

Захисний код
Оновити

 

Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Псел
Псел

Вхід на Ромни. інфоОголошення