Ромны. Romny. Ромни. інфо

Ромни.інфо Новини міста Вісті Роменщини Сьогодні – 200 років від дня народження М.В. Гоголя
Сьогодні – 200 років від дня народження М.В. Гоголя
Вісті Роменщини
Середа, 01 квітня 2009, 21:21      Ромни, Сумська область
Повернення в Україну

 

Доля Миколи Гоголя – звичайна історія хлопця із зубожілої української шляхти. Нащадок поміщиків Яновських-Гоголів після закінчення Ніжинського ліцею князя Безбородька (теж наш брат!) поїхав шукати долі до Петербурга.

 

Знаходився там на той час, хоч і не за власним бажанням, й Тарас Шевченко. Всі вони писали російською мовою, бо якою ще вони могли тоді творити? Усі вище поіменовані майстри пера та пензля названі у наших мистецьких святцях україн­ськими майстрами, а Миколі Гоголю не пощастило. Вчорашні вітчизняні братчики-холопи, а нині суперпатріоти-борзописці ледь не манкуртом його охрестили. Мабуть, і не потребує мого захисту письменник, але пишу ці рядки лише для підроста­ючого покоління, аби йому не морочили голови крутії-дурмани.

 

У сім’ї Гоголів-Яновських говорили вільно як українською, так і російською мовами. Між іншим, у ліцеї юний Миколка часто перепитував викладачів, що означає те чи інше російське слово, а в його письмових роботах нерідко траплялися вирази українською та польською...

 

«Вечори на хуторі поблизу Диканьки» написані українською мовою, от лише у російській транскрипції. Критики відразу звинуватили автора у відступі від сучасних мовних норм. Лише Віссарі­он Бєлінський став на його захист, сказавши, що такі недоліки радше є чарівливістю мови.

 

Ніхто з українських письменників ХІХ-ХХ століть та й сучасності не зміг навіть близько підступитися до заповітного змісту прадавніх українських демонічних міфів, як це здійснив М. Гоголь, хіба що М. Коцюбинський та трохи – геніальна Леся Українка. Мордували ті демони земне життя автора, та й на тому світі він перевертався, свідчать очевидці, які кілька років тому відкривали домовину...

 

Мабуть, годилося б завершити якимось авторським висновком, то я й поставлю просте риторичне запитання: «Так хто поміж нас справжній українець і патріот – Микола Гоголь, який за часів царя Миколи Палкіна створив «Ревізора», «Мертві душі» та говорив таке, що й у теперішній Росії не всякий скаже, чи ми, недолугі скиглії, громадяни вільної держави, якій ось уже протягом цілої історичної епохи не можемо дати ради; плачемо та шукаємо зовнішніх ворогів (хоч і вони є), а от тих, хто поруч з нами, сміється нам у вічі, а серед них немало й наших братчиків, не бачимо, хіба що утремося, як хтось із них плюне нам межи очі?

 

Михайло ПОЛУЯН.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Процівка
Процівка

Вхід на Ромни. інфо