Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Новини міста Вісті Роменщини «Сім чудес» природи Роменщини
«Сім чудес» природи Роменщини
Вісті Роменщини
Вівторок, 26 травня 2009, 07:21      Ромни, Сумська область

Минулого року Україна через непростий конкурсний процес визначилася зі своїми сімома природними чудесами. На жаль, жоден з понад 20 об'єктів Сумщини не потрапив навіть до фінальної частини.

Але це не означає, що нам немає чим пишатися. Просто в більшості мешканців не знайшлося часу, щоб ґрунтовно взятися до справи. Роменщина ніколи не пасла задніх. Наш край зробили відомим десятки людей. Сучасники гідно продовжують цю справу. Жодна вагома історична подія не оминула нашу землю. Про Роменщину в літописах і мемуарах згадували навіть вороги.

 

 

А ось на багатства природи чомусь завжди зверталося мало уваги. Мабуть, її велич, чистота, неосяжність у тісному й гармонійному єднанні з людиною перетворилися на рутину. Та все тече, все змінюється, - говорить народна мудрість. Був час розкидати каміння, настав час збирати його.

 

 

Що залишилося на землі наших пращурів, чим можна здивувати пересічну людину чи мандрівника? Сьогодні вже не без гордості можна говорити, що на території міста і району діє більше 30(!) природо-заповідних об'єктів. Правда, кількість - це не завжди якість. Та все залежить від свідомості співвітчизників. Розмова про особливості природи нашого краю, напевне, обговорювалася людьми, які причетні до її охорони. Не перевелися у нас і природолюби. Та різноманітні кризи віддалили думки про довкілля. Але ж соціальні катаклізми виникають не на порожньому місці. Все завжди починається з порушення екологічної рівноваги в природі, кризи духовності та моралі. Врешті-решт такі явища відбуваються і зникають, а ми і природа залишаємося.

 

 

Тому варто не забувати, що незвичайних природних об'єктів на Роменщині збереглося не так уже й багато.

 

 

По-перше, - це велике болото Андріяшівсько-Гудимівського гідрологічного заказника. Під ним розташовані величезні нафтогазоносні озера. Тут вже давно спостерігається підвищена активність НЛО та полтергейсту. Болото є домівкою різноманітних пернатих (зокрема сірого журавля), козулі, іноді забрідають сюди й лосі, тут ростуть справжні орхідеї, занесені до Червоної книги України, а також реліктові рослини - плаун булавовидний та ін. Усього не перелічити.

 

 

Другий цікавий об'єкт природи - геологічний, гора Золотуха. На її "долоні" гірські породи та мінерали розповідають про те, що було на цій ділянці мільйони років тому, в палеозойську еру. Тут, не спускаючись на глибину 2000 метрів, можна побачити всі багатства нашого краю, зрозуміти, як вони формувалися.

 

 

Ще донедавна ніхто навіть не намагався знайти хоча б залишки прадавнього степу з легендарною ковилою, що збереглася лише у філіалі Українського степового заповідника "Михайлів­ська цілина". Та тепер вже не потрібно так далеко мандрувати. За Косарівщиною знайдено і залишки степу, і ковилу. Уважному мандрівнику все розповість про своє минуле наша земля. А ще вона ніби прохає: "Захисти мене, людино! Збережи те, що залишилося!" Незабаром тут буде створено ботанічний заказник.

 

 

Найстарші живі свідки минулих століть - це дуби. Таких живих патріархів на Роменщині залишилося менше десятка. Усі вони перебувають на суворому обліку та під захистом держави. Час та посилений вплив людської діяльності бере своє. Декілька велетнів волають про допомогу. Вони повинні розповісти й нашим нащадкам про нас.

 

 

Кожна людина прагне досягнути успіху, щасливо прожити довге життя. Природа теж цього хоче. Тільки критерії в неї інші. Нас захоплюють і дивують великі споруди, міста-мегаполіси, гігантські механізми, створені людьми. Подібне можна знайти і в довкіллі. Рослину з гігантськими  (2 м 40 см завдовжки) листками можна сьогодні знайти на околиці Волошнівки. Це кремена гігантська або гібридна. Під цією травою почуваєш себе карликом, ніби перебуваєш у прадавніх трав'янистих джунглях. У книзі рекордів природи України записано, що вона росте тільки в одному місці на Тернопільщині.

 

 

Цьому переліку чудес природи ніколи не буде кінця. Щоб про все написати, просто не вистачить місця в газеті й часу. Нехай поняття "Сім чудес..." стане в нагоді й для інших речей. Щоб можна було вважати все рідне навколо чудом, навіть те, що ми маємо можливість просто жити.

 

 

Давайте зробимо так, щоб кожен куточок нашого краю був, став і залишався для наступних поколінь одним із незліченних чудес нашої природи.

 

 

Володимир ЛИТОВКА.
 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Жюрі
Жюрі