Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Петро Калниш у віках...
Вісті Роменщини
Середа, 01 липня 2009, 12:40      Ромни, Сумська область
У минулі вихідні на теренах нашого краю відшуміло Всеукра­їнське козацьке свято "Калнишева рада". Розпочалися урочистості у суботу покладанням квітів до пам'ятного знака Петру Калнишевському на Покровській горі в Ромнах.

 

 

Зал засідань міськвиконкому зібрав того дня представників громадськості на презентацію книги-путівника "Петро Калнишевський: постать і епоха", виданої за підтримки обласної влади. Керівник видавничого проекту - голова обласного товариства політичних в'язнів та репресованих Марія Ярова. Зміст, а також неточності, що, на жаль, наявні в книзі, проаналізували заступник голови райдержадмі­ністрації Микола Стрижко, директор музею Петра Калнишевського Олександр Іващенко, старійшина Українського козацтва Георгій Завгородній, поет М.М. Полуян. Тираж видання невеликий, мешканці Роменщини можуть ознайомитися з ним у бібліотеках.

 

 

Ставлення сучасного покоління до постаті славнозвісного отамана думою та віршами ви­словили кобзар Роменської козацької сотні Олександр Триус, учениця СЗОШ № 1 Анна Балюра, поетеса, депутат міської ради Зоя Солярик. Провідний бібліограф районної бібліотечної системи Неля Кубатко ознайомила із зібраннями творів про життєвий і духовний подвиг Калниша, канонізованого Українською Православною Церквою Київського патріархату. По закінченні заходу присутні переглянули фільм Данила Кулиняка "Повернення Петра Калнишевського".

 

 

А на міському стадіоні відбувся фінальний матч кубка району з футболу.

 

 

Всі бажаючі мали змогу оглянути в краєзнавчому музеї експозицію "Роменщина - козацький край", повболівати під час змагань зі стрітболу та на черговому матчі чемпіонату області з футболу.

 

 

Основне ж дійство розгорнулося на Зелену неділю на малій батьківщині останнього кошового Запорозької Січі у с. Пустовійтівка. Як годиться, храмовий день розпочали з молебня на честь Святої Трійці та святого великомученика Петра Калнишевського. Провів його єпископ Сумський і Охтирський УПЦ КП Мефодій, який  спеці­ально для цього прибув на Роменщину. Представники духовенства Київського патрі­архату разом з ним очолили й урочисту ходу до пам'ятника Петру Калнишевському, де й від­бувся урочистий мі­тинг. Присутніх ві­тали представники обласної влади, керівники міс­та і району, козаки.

 

 

- Одним з головних завдань обласна влада вбачає збереження пам'яті про наших героїчних попередників і, зокрема, про славного сина Роменської землі Петра Калнишевського. Щоб про цю видатну людину, її життєвий шлях знали в кожній  школі не лише Сумщини, а й України, - наголосив заступник голови облдержадміністрації Олег Медуниця.

 

 

- Знову Калниш запросив нас на раду. Бо ми знову стоїмо на роздоріжжі, як і наш славетний земляк колись. І перед нами постає дилема: чи збережемо себе як націю, чи підемо в небуття? Та все ж вірю, що ми, гордий народ, справжні патріоти рідної землі, є достойними нащадками Петра Калнишевського, - зазначив голова районної ради Олексій Біловол.

 

 

Щодня працювати задля розквіту рідної землі закликав крайовий отаман Сумщини Микола Кобозєв.

 

 

Поздоровив присутніх зі святом начальник підрозділу Прикордонної служби України, розташованого в Глухівському ра­йоні, якому нещодавно присвоєно ім'я Петра Калнишевського,  Сергій Соколовський.

 

 

Відбувся обряд посвяти у козаки: дорослі і юнаки, проголосивши клятву, цілували козацький прапор, шаблю, отримували благословення від єпископа Мефодія, а також одержували три удари нагайкою з відповідними настановами: любити Україну, шанувати батька й матір, слухатися старших…

 

 

Похідним маршем на чолі з духовим оркестром спеціального аварійно-рятувального загону МНС України колона повернулася в Пустовійтівку. Цього року в містечку майстрів, що традиційно відкрило розважальну частину свята, оселилися лише народні умільці Роменщини. Щоправда, не всі твори представляли самі автори, та серед тих небагатьох найбільше було школярів. Серед розмаїття народних витворів мистецт­ва єпископа Сум­ського і Охтирського УПЦ КП Мефодія найбільше вразили вишиті нитками та бісером ікони. Зважаючи на такий інтерес, не виключено, що деякі з них незабаром опиняться в Сумському соборі.

 

 

Свіжий стру­мінь натхнення, безперечно, подарувало нове відкриття - роботи юного скульптора-самоучки Сергія Хекала з Глинська. Його твори вперше представлені широкому загалу. Деякі з них хлопець завершив за кілька днів до виставки і, схоже, вони вже принесли йому визнання. Учень місцевої школи починав з різьби по дереву. спробувати глину йому порадив бать­ко - столяр і гон­чар. А надихнув мистецький журнал 1950-х ро­ків, що завалявся десь у багатодітній родині, з фотографіями витворів Мікеланджело, Родена та інших класиків мистецтва живопису і скульптури. Одна зі свіжих робіт, якою можна було помилуватися, від­творювала епі­зод із "Створення Адама" Мікеланджело. Сер­гій зізнався, що мріє зробити копію в натуральну величину й поставити її на власному ґанку.

 

 

Роменці та гості нашого краю в очікуванні концертної програми тамували голод і спрагу в численних куренях (спробуй втримайся від спокуси, коли скуштувати смачних вареників, білосніжного сала чи "кривої" ковбаси пропонують колоритні молодиці в національному вбранні), випробовували удачу в розіграшах лотерей. Гарного настрою додавали виступи місцевих фольклорних колективів. А з початком фестивалю козацької пісні "Дивограй" більшість гостей перемістилися поближче до сцени, щоб не лише чути, а й бачити виступи солістів, вокальних, хореогра­фічних і драматичних колективів з Полтавської, Чернігівської, Харківської областей та усіх куточків Сумщини.

 

 

Учасників фестивалю вітали голова райдержадміністрації Петро Кривогуз, міський голова Павло Помаран, начальник обласного управління культури і туризму облдержадміністрації Василь Деркач.

 

 

- Нехай невмируща козацька пісня гуртує нас на добрі справи в ім'я України, - наголосив Петро Кривогуз.

 

 

До славного козацького лицаря збираються справжні патріоти рідної землі, щоб засвідчити свою шану й повагу величному Петру Калнишевському як людині, державотворцю, доброчиннику. Сьогодні його ім'я є одним із чинників духовного відродження та подальшої розбудови суверенної України. Щиро вітаю жителів та гостей Роменського краю зі святом, бажаю міцного здоров'я, святкового настрою, приємних вражень та змістовного відпочинку.

 

 

- У цей святковий день ми вшановуємо нашого славетного земляка, котрий поклав своє життя заради української нації. І сьогодні ми повинні зберегти й примножити здобутки Петра Калнишевського, не дати зникнути Україні. Вищої мети немає, - сказав Павло Помаран.

 

 

Спритні та дужі мали змогу продемонструвати ці якості під час "Козацьких розваг" - різноманітних змагань і конкурсів, що відбувалися поряд на стадіоні. А завершили "Калнишеву раду" гала-концерт і феєрверк.

 

 

Павло  КЛЮЧНИК.
 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop48
konotop48