Ромны. Romny. Ромни. інфо

Ромни.інфо Новини міста Вісті Роменщини Совість української літератури
Совість української літератури
Вісті Роменщини
Середа, 12 серпня 2009, 10:36      Ромни, Сумська область

Серед відомих майстрів літературного слова Роменщини є письменник, якого за громадянську мужність, мистецький талант назвали совістю української літератури. Його ім'я - Борис Дмитрович Антоненко-Давидович. У славній когорті справжніх корифеїв української літератури він зайняв законне місце як один із мужніх і правдивих письменників України, романіст, поет, публіцист, критик, перекладач, один з кращих знавців української мови.

 

Народився Антоненко-Давидович 5 серпня 1899 року у передмісті Ромен у родині залізничника. Сім'я постійно переїжджала. В Охтирці майбутній письменник закінчив гімназію. Там же почав писати вірші й прозу. Деякий час працював завідувачем відділу народної освіти. Та не судилося йому безпечне життя. Лише за те, що він говорив правду, прагнув гласності, щоб його народ міг розмовляти українською і в дитсадку, і в школі, і в місті, і в селі, його відправили на 20 років до таборів. Сталінська система не могла простити цього письменнику. Батували душу, хотіли знищити фізично то в таборах, то залишаючи без засобів існування. Борис Дмитрович пройшов усі кола гулагівського пекла, а опісля потрапив на довічне заслання в Красноярськ. Повернутися дозволили лише у 1954 році, через два роки його реабілітували.

 

У 1963 році вийшов табірний роман Б. Антоненка-Давидовича "За ширмою", що розкладав на гвинтики сталінсько-брежнєвську "пекельну машину". У 1969 побачила світ його остання прижиттєва книжка. Потім не дозволили друкуватися. Оскільки пенсія була мізерною, автор голодував.

 

Тим часом за кордоном його ім'я знали. У Болгарії, Польщі, Англії, США, Австрії твори нашого земляка входили до антологій. В Україні про нього заговорили у 1989 році, коли відзначали 90-річчя митця. Його не стало у 1984 р. Борису Дмитровичу присуджена Державна премія ім. Т.Г. Шевченка, широко відзначалося його сторіччя. Його іменем назвали Роменську центральну міську бібліотеку, а також Охтирську гімназію, в якій навчався.

 

Світлана КРУПОДЕР,

провідний бібліограф МЦБС

 

Додати коментар

Увага! Якщо Ви не зареєстрований користувач, то можуть виникнути проблеми з коментуванням, пов'язані з тим, що ім'я, під яким Ви хочете залишити коментар, вже належить зареєстрованому користувачеві. Будь ласка, зареєструйтесь або виберіть більш унікальне ім'я.

Захисний код
Оновити

 

Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Сейм
Сейм

Вхід на Ромни. інфоОголошення