Ромны. Romny. Ромни. інфо

Ромни.інфо Вісті Роменщини Роменському краєзнавчому музею – 90
Роменському краєзнавчому музею – 90
Вісті Роменщини
Субота, 27 листопада 2010, 00:00      Ромни, Сумська область

гортаючи щоденники...

Роменський храм муз – краєзнавчий музей – святкує в листопаді 90-річчя. А розпочалося все в травні 1919 року із заснування Товариства захисту пам’яток старовини та мистецтва. Цілий рік велася титанічна робота, збиралися експонати, облаштовувалося приміщення.

І нарешті 28 листопада 1920 р. у будинку Панєвіна (нині вул. Дімітрова, 2) відкрилася експозиція. Заклад декілька разів змінював свою адресу, і лише в 1943 р. він розмістився у приміщенні колишнього банку на вул. Рози Люксембург, де знаходиться й понині.

Гортаючи щоденники, які вели його працівники, можна прослідкувати не тільки за етапами розвитку закладу, а й за подіями, що розгорталися на Роменщині. Зокрема, за буремними 1920-ми, коли формувалися фонди й установа поповнювалася нумізматичними, археологічними та мистецькими колекціями з маєтків місцевих поміщиків і купців Беспальчевих, Псарьових, Берченків.

Пожовклі сторінки розповідають історію найцікавіших експонатів, що стали окрасою експозиції. В 1930-х роках пра­цівники стали активними учасниками геологорозвідувальних робіт на горі Золотуха. Саме директор музею М. Семенчик доставив зразки першої нафти України в Київ. За розвиток і вивчення видобутку корисних копалин установа отримала нагороду – десять тисяч карбованців.

Пережив Роменський храм муз і тяжкі роки більшовицьких репресій, коли з фондів вилучалися предмети «ворогів народу» та релігійного культу, період німецько-фашистської окупації… І саме завдяки самовідданості музейників, яка іноді межувала з великим ризиком, більшу частину колекції вдалося зберегти.

Мало хто знає, що музей проводив сільськогосподарські виставки. На дослідних ділянках вирощувалися чумиза, кунжут, чуфа. В лабораторії виробляли фарби, свічки, есенції, ваксу, чорнило, мило. На кошти, зароблені від їх продажу, утримували заклад у 40-х роках ХХ століття. Вхідну плату вперше ввели у 1923 р. У щоденнику за 23 червня зроблено запис: «Плата за вход в музей: учащиеся – 1 р.; члены профсоюзов - 3 р., вольные граждане – 5 р.».

Роменський краєзнавчий музей завжди відігравав важливу роль у мистецькому і культурному житті регіону, залишався духовним осередком краю. Серед його фундаторів мистецтвознавець, археолог М.О. Макаренко, скульптор і кінорежисер І.П. Кавалерідзе, краєзнавець М.М. Семенчик. Тут працювали доктор географічних наук В.П. Гричук, кандидат сільськогосподарських наук Л.О. Овсієнко, письменники В.Д. Платов, П.Ю. Клю­чина, Д.І. Кулиняк. Спів­робітники брали участь в археологічних дослідженнях на території міста і району, ставали авторами численних історико-краєзнавчих видань і мистецьких збірок. Популярність музею приніс і літературно-мистецький конкурс «Юні таланти Роменщини».

У 2008 р. Роменський краєзнавчий музей ввійшов до складу Державного історико-культурного заповідника «Посулля». Злагоджено працюють всі його підрозділи. Основним є відділ історії краю, яким завідує Н.В. Савченко, автор найцікавіших виставок. Її помічник Я.В. Демич має глибокі знання історії, чудово вміє знаходити спільну мову з відвідувачами.  Духовні святині обері­гає завідувач відділу образо­творчого та декоративно-вжиткового мистецтва О.В. Федько. Художник-реставратор С.М. Півторак дає друге життя мистецьким скарбам музейної колекції. Екскурсійною діяльніс­тю опікується науковий співробітник С.Б. Захарова. Більше тридцяти років самовідданої праці віддала музею бібліотекар В.О. Остапенко, хранителька книжкових скарбів і майже 12-тисячного бібліотечного фонду. Жоден захід у музеї не обходиться без допомоги доглядачів С.О. Деренок, А.В. Бричок, М.П. Букіної, Н.П. Вихристюк , В.М. Чернуської, Л.О. Тебенько, Г.Ф. Афанасьєвої. Роботі з науковими статтями, довідками, виробничою документацією, листуванням дає раду В.М. Вовк. А коли ввечері зачиняються двері за відвідувачами і працівниками, на варту заступають Г.С. Назаренко, О.М. Вербицький, Н.А. Панченко.

Довгий шлях, сповнений злетів і падінь, втрат і здобутків, пройшов наш музей. Вітаю з ювілеєм всіх його працівників: колишніх, про яких залишилися добрі спогади, й теперішніх – енергійних, небайдужих, колег Державного історико-культурного заповідника «Посулля»,  а також всіх, кого об’єднав і чиї долі переплелися з історією Роменського краєзнавчого музею. Спасибі вам за по­движницьку працю зі збереження й дослідження скарбів історії та культури.

Оксана ГОЛУБ,

завідуюча Роменським краєзнавчим музеєм

ДІКЗ «Посулля».
 

Додати коментар

Увага! Якщо Ви не зареєстрований користувач, то можуть виникнути проблеми з коментуванням, пов'язані з тим, що ім'я, під яким Ви хочете залишити коментар, вже належить зареєстрованому користувачеві. Будь ласка, зареєструйтесь або виберіть більш унікальне ім'я.

Захисний код
Оновити

 

Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Урочистий мітинг
Урочистий мітинг

Вхід на Ромни. інфоОголошення