Ромны. Romny. Ромни. інфо

Ромни.інфо Вісті Роменщини І ДОБРОМ НАГРІТЕ СЕРЦЕ…
І ДОБРОМ НАГРІТЕ СЕРЦЕ…
Вісті Роменщини
Четвер, 05 квітня 2012, 20:15      Ромни, Сумська область
У читачів його ім’я викликає теплу, доброзичливу посмішку. Бо ж як талановитий гуморист він заявив про себе кілька десятиліть тому, коли почав друкуватися в місцевій газеті, а згодом і в обласній та центральних виданнях, таких як «Сіль­ські вісті», «Перець», «Хлібороб України» тощо. Пам’ятаю, з яким непідробним азартом намагалися «вхопити» його першу збірку «Еліксир молодості» місцеві читачі, спеці­ально записуючись у бібліотеку або прохаючи книжку в автора чи когось із його знайомих.  

А Микола тим часом писав, не за­знаючись, але й знаючи собі ціну як письменника - тоді майже початківця.

Згодом роменські журналіс­ти, серед яких був і автор цих рядків, «переманили» Миколу Лаврика в свою газету. Тут він зростав як талановитий газетяр, закінчив заочно і відповід­ний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, ставши професійним журналістом.

Хто уважно і регулярно чи­тає міськрайонку, знає, що йо­го слово у «Вістях Роменщини» правдиве, глибоко змістовне і справді високомайстерне. Тож ці публікації є незаперечною окрасою часопису. Звичайно ж, і дотепність, і доброзичливий гумор притаманні його таланту. Отож веселий ку­точок «Ступа» – це і його вклад у продовження доброї традиції газети, закладеної ще відомим гумористом і колишнім редактором місцевого видання Анатолієм Воропаєм.

Постійно читаючи твори Ми­коли Лаврика, я помітив і деяку, як мовиться, метаморфозу в його творчості – створилося враження, що Микола почав тяжіти не до гумору, а все більше став відходити від пересічних, легковажних тем, наближаючись до чогось сер­йознішого. Коли ж із друку ви­йшла друга книга, було приємно побачити його в новій іпостасі: ролі серйозного і глибокого прозаїка. Осуд п’янички, дебошира, лежебоки тепер змінився на аналіз життєвого шляху героя.

На моє запитання чому змі­нив веселе на більш сумне, він відповів:

– Сміх сміхом, а життя життям. Усе в ньому переводити на зубоскальство – гріх.

Спочатку я все це сприйняв як звичний для Миколи жарт. А тим часом ім’я Лаврика знаходило все ширше визнання вже й на рівні відомих майстрів художнього слова. Позитивно оцінювали його творчість письменники Сумщини на презентації книги в обласній організації Спілки письменників України. Колишній її голова, відомий прозаїк Олексій Столбін назвав оповідання і новели Миколи «симпатичними», такими, що приваблюють читача і написані на високому профе­сій­но-письменницькому рівні.

Проте найбільшим і найсуворішим критиком і суддею  творчості того чи іншого письменника є сам автор. І саме такий висновок напросився, коли я ознайомився з його новою збіркою «Покута». Прочитане спонукало замислитися над її змістом. Адже переді мною як читачем постав зовсім новий Микола Лаврик, якого я впізнавав по глибоко народній манері письма, багатій і мило­звучній та простій мові тощо. Але автору вдалося відійти від простеньких і невибагливих тем, а його герої, ким би вони не були – простим смертним чи начальником, або скоробагатьком за рахунок держави, не просто змальовані у всій своїй колоритності, їх поведінка піддана глибокому філософському осмисленню. Це характерно таким його творам, як оповідання й новели «Блуд», «Хоронили Пришву», «Гостювали дочки», «З вірою по життю» тощо. В них розігруються справж­ні життєві драми, в переважній більшості з вини самих героїв, котрі більше віддаються потягу до життєвої вигоди, насолоди, аніж дотримання моральних цінностей…

Виявляється, спокуса гріха великого чи малого в житті буває небезпечною, за нею обов’язково прийде покара, покута, що підтверджує і сама назва книжки. Часом вміщені в ній невеликі твори стають ніби притчами, повчальними історіями, над смислом яких слід серйозно замислюватись. І те, що автор у своїх творчих пошуках пережив це за своїх героїв, осмислив їхні почуття і дії, говорить про ріст його як письменника, якому властиве детальне правдиве змалювання побуту життя героїв і широке узагальнення їх вчинків, з яких і складається непростий життєвий шлях кожної людини.

Висока художність на рід­кість орга­ніч­но поєднується з публіцистичністю. Адже Микола Лаврик – журналіст. І частина вміщених у збірнику творів – це нариси. Їх зміст близький до тематики новел та оповідань, але йдеться про конкретні факти і події, які відбувалися на Роменщині останнім часом. Пов’язані вони з духовним життям краю. Саме в Божому храмі, біля святої кринички, у молитві чи проповіді священика люди знаходять і відраду, і духовне та тілесне зцілення. Отже, людина, котра вірить у вищу Божественну силу, сама наближається до святості й очищається, стає іншою, не схильною до гріха, приниження чи образи свого ближнього. Навпаки, звертання до Бога робить її добрішою, здатною ділитися цією добротою з ін­шими. А це і є те, чому автор присвячує свій творчий пошук і вкладає душу в створені образи. Бо, як писав Великий Коб­зар, «Раз добром нагріте серце вік не прохолоне…»

Сказане засвідчує, що твор­чість Миколи Лаврика не стоїть на якомусь одному консервативно закостенілому місці. Вона еволюціонує, як це буває, за словами одного з українських критиків, тільки в талановитих письменників. Схоже, що саме християнська мораль як філософія людського буття стала основою нового етапу в творчій роботі автора. Це засвідчило його зростання і, можливо, остаточне знайдення своєї стежки у великій літературі.

Твори Миколи Лаврика люблять читати дорослі й школярі, молодь і люди похилого віку. В цьому їх сила і жит­тєвість. Серед читачів, котрі захоплюються його творчістю, і місцевих авторів, котрі йому по-доброму заздрять і бажають високих творчих здобутків, звичайно, і я, його колега і товариш. Отже, працюй, Миколо Гнатовичу, аби твоє перо і далі радувало нас новими творами. Подальших тобі успіхів на добро і радість читачам.

Андрій КУБАХ.

 

Додати коментар

Увага! Якщо Ви не зареєстрований користувач, то можуть виникнути проблеми з коментуванням, пов'язані з тим, що ім'я, під яким Ви хочете залишити коментар, вже належить зареєстрованому користувачеві. Будь ласка, зареєструйтесь або виберіть більш унікальне ім'я.

Захисний код
Оновити

 

Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

13
13

Вхід на Ромни. інфоОголошення