Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Повертають імена із забуття
Повертають імена із забуття
Вісті Роменщини
Середа, 27 травня 2009, 10:26      Ромни, Сумська область

Минуло більше століття з того часу, як українські крає­знавці майже після вікового замовчування офіційними істориками Російської імперії натрапили на сліди опального останнього кошового Запоріжжя й повідали землякам про його славне життя та жорстоке покарання, на яке було приречено зі злої волі Катерини ІІ та її вірного сатрапа Григорія Потьомкіна. Перші публікації Д. Яворницького, П. Єфименка та інших привернули пильну увагу до трагічної долі Петра Калнишевського, а відтак і до великого пласту історії козацтва України, про який царат волів би взагалі не згадувати.

 

 

Та попри їх зусилля все ж багато невідомих сторінок зберігали архіви, часто просто недоступні окремим сміливцям, котрі намагалися зазирнути за край утаємниченого. Не стало краще і за радянських часів, коли ім'я кошового довгі десятиліття залишалося таємницею за багатьма замками або до нього просто не воліли наближатися. Серед тих небагатьох, хто відважувався це робити, була мужня жінка-історик Олена Апанович, котра неодноразово поверталася в своїх дослі­дженнях до життєвого та бойового шляху нашого земляка.

 

 

Свій внесок до вивчення історії козацтва Роменщини, одного з відважних його синів внесли і роменські краєзнавці. Одним з перших у другій половині ХХ століття, коли теж не зовсім безпечно було писати про Калниша, почав вивчати матеріали про кошового тоді ще молодий науковець Роменського краєзнавчого музею Данило Кулиняк. Він надрукував кілька матеріалів у місцевій та обласній пресі. Нині вже відомий письменник Данило Іванович продовжує плідно займатися вивченням життя нашого земляка, видав кілька книг, присвячених Петру Калнишевському, відобразив його нелегке життя в багатьох літературних творах.

 

 

Неодноразово звертається до окремих сторінок багато­гранного життя видатного вій­ськового, державного діяча і на­ступне покоління краєзнавців Роменщини: Григорій Діброва, Олександр Іващенко, Володимир Панченко.

 

 

Можна сказати, що вивчення життєпису Петра Калнишевського, його ролі в духовному, економічному та політичному відродженні України стало "сімейною" справою наших земляків – доктора історичних наук, професора, заслуженого працівника освіти України, ректора Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди, академіка Віктора Коцура та його брата – доктора іс­торичних наук, професора Київ­ського Національного університету, завідуючого кафедрою української історії та етнополітики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Анатолія. Варто згадати і їх дружин - Галину та Надію Коцурів, вони як кандидати історичних наук і патріоти роменської землі теж не оминули в своїх пошуках постаті кошового.

 

 

А ще на Роменщині добре відоме ім'я Валерія Мазура. Він свого часу працював бібліотекарем і вчителем у Салогубівці, проводив велику дослідницьку, пошукову роботу, брав активну участь у створенні та діяльності Салогубівського музею на громадських засадах. Працюючи нині завідувачем відділу абонементу в Сумській обласній універсальній науковій бібліотеці, Валерій Іванович не забуває рідного краю, не полишає краєзнавства. Так, тільки протягом останніх років ним підготовлені й опубліковані бібліографічні нариси, довідники, присвячені Олегу Ольжичу, Антону Чехову, Миколі Гоголю тощо. Серед публікацій є й такі, що розповідають про  наш край, зокрема бібліографічна пам'ятка "І стало ім'я зорею" (до 90-річчя від дня народження Героя Радянського Союзу Катерини Зеленко), "Живий як легенда: Бібліо­графічний нарис до 90-річчя від дня народження Кузьми Гнідаша", "Світоч слов'янського мовознавства: Бібліо­гра­фічний нарис, присвячений 170-річчю від дня народження О.О. Потебні".

 

 

Серед останніх його розвідок - бібліографічний покажчик "Легенда козацьких степів", присвячений 315-й річниці від дня народження кошового Петра Калнишевського. Його метою є ознайомлення читачів, усіх, хто любить історію рідного краю, з основними джерелами про життя та діяльність славного козацького отамана, що знаходяться у фондах Сумської обласної універсальної бібліотеки.

 

 

А ще зазначимо, що історія має безліч стежин, й історики нинішні та майбутні, вирушаючи в пошук незвіданого чи забутого, обов'язково знайдуть свою.

 

 

Григорій ГАРЯЧУН.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop3
konotop3