Ромны. Romny. Ромни. інфо

Ромни.інфо Вісті Роменщини Екологія і свідомість
Екологія і свідомість
Вісті Роменщини
Вівторок, 17 листопада 2009, 11:20      Ромни, Сумська область

Охорона природи, екологічна криза. Ці терміни чуємо досить часто. А чи всі знають їх значення?

 

Екологія - це наука про всі види зв'язків та взаємодій у довкіллі. Екологічні кризи - будь-які негаразди, які ми помічаємо навколо себе щодня. Зрозуміти, що означає поняття "охорона природи", набагато важче. Та й звучить воно зовсім неприродно. Берегти, охороняти природу - від кого? Від самих себе. Але ж кожен з нас є її маленькою живою розумною частинкою. Отже, розум дає нам змогу інтенсивно знищувати інших і самих себе? Ймовірно, що так. Саме тому всіх людей можна умовно розділити на дві соціальні групи: екологічних та неекологічних. Останніх, на жаль, більше...

 

...Типового зимового ранку вихідного дня берегом Ромену прогулювалися двоє дорослих, які довго навчали старшокласника, як полювати на дичину. В руках у підлітка була пневматична рушниця з оптичним прицілом. Відстрілювали синичок та дятлів, які в пошуках їжі (снігу випало багато) намагалися щось собі знайти...

 

Батьківська наука завжди залишає глибокий слід у свідомості дитини. Шкільне ж виховання набуло формального змісту. Суспільство формує в основному людей неекологіч­них. Тому в нього не може бути ніякого майбутнього, а лише деградація. Висадку саджанців, прибирання території, розвішування годівниць, будиночків для птахів не можна називати охороною природи. Скоріш за все це одноразові короткочасні акції, що тимчасово поліпшують довкілля.

 

Охорона природи - це особливий стан свідомості людини, яка володіє екологічно-гума­ністичним мисленням та відповідно діє. Здатність до гуманізму закладається ще в утробі матері. Тому найбільша проблема в тому, як розкрити й реалізувати в дитині цю морально-психологічну якість.

Дуже важливі періоди для цього наступають вже після народження малюка: у 2-5 років (дитина вчиться говорити) та з 3 до 6 років (розвивається уява, зацікавлюють рольові ігри). Якщо цей час вже згаяно, то в запасі ще є досить великий шкільний період, коли можливе повне розкриття творчо-гуманістичних задатків.

 

У школах повинна домінувати гуманістична методика викладання, учні мають займатися пошуково-дослідницькою діяльністю, а всі учасники навчання (в тому числі й батьки) здобувати екологічну освіту.

 

Цим шляхом прямують учні ЗОШ № 5. Вони вперше в Україні започаткували мікро-заказники на індивідуальних екологічних стежинах, створили шкільний музейний комплекс "Ноосфера", проводять значну дослідницько-пошукову роботу з вивчення природи рідного краю. Школярі налагодили тісну співпрацю з Національною академією наук України, Міністерством охорони навколишнього природного середовища, міжнародними науково-пошуковими громадськими організаціями.

 

Власні наукові відкриття, рідкісні знахідки - це буденна діяльність школярів. Вони фіксують місця поширення тварин, занесених до Червоної книги України та Європейського списку зникаючих видів (Бернська конвенція). Так  уперше на Роменщині виявили жука вусача земляного-хрестоносця. Учні спостерігають за поширенням бабака звичайного, встановлюють чисельність журавля сірого, різних видів орхідей та ін., ведеться пошук об'єктів аномальної природи (НЛО). Всього не перелічити.

 

Така різноманітна багатовекторна діяльність є вирішальним стимулюючим фактором для зародження нового типу людини - людини екологічної. Це перші кроки до виникнення й розвитку в підростаючого покоління екологічної свідо­мос­ті й мислення.

 

Якщо ваша дитина вже зараз любить природу, цікавиться її явищами, вона яскрава, безкорислива, терпелива, самостійна й наполеглива індивідуальність, а ви на правильному шляху виховання, то й наше з вами майбутнє має сенс.

 

Володимир ЛИТОВКА, 

вчитель-методист.

 

Додати коментар

Увага! Якщо Ви не зареєстрований користувач, то можуть виникнути проблеми з коментуванням, пов'язані з тим, що ім'я, під яким Ви хочете залишити коментар, вже належить зареєстрованому користувачеві. Будь ласка, зареєструйтесь або виберіть більш унікальне ім'я.

Захисний код
Оновити

 

Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop2
konotop2

Вхід на Ромни. інфоОголошення