Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Тандем пресс ОСББ — альтернатива ЖЕКу. Шляхи до створення.
ОСББ — альтернатива ЖЕКу. Шляхи до створення.
Тандем-пресс
Четвер, 14 лютого 2013, 22:04      Ромни, Сумська область

Протягом багатьох років власником житлових будинків в Україні  була  держава або окремі підприємства (організації), за рахунок яких вони будувались. Приватизація державного житлового фонду  у корені змінила ситуацію: більш як  92% усіх квартир перейшло у власність мешканців.

Це надало їм певні переваги, а саме право розпоряджатися на власний розсуд цим майном, особливо продавати квартиру, заповідати, дарувати її, що створило ринок вторинного житла та певні ринкові відносини. Вже десять років поспіль законодавство України дозволяє перейти на якісно новий рівень управління житловим фондом шляхом створення об'єднань співвласників у багатоквартирних будинках.

На сьогоднішній день у нашому місті склалася така ситуація, коли роменців не задовольняє питання підняття тарифів на послуги  по утриманню будинків і прибудинкових територій з одного боку, а з іншого боку житлово-експлуатаційні підприємства не можуть надавати якісну послугу за існуючим тарифом через зростання цін на матеріали, енергоносії, підвищення рівня мінімальної заробітної плати.

Під час громадських слухань 10.01.2013 року міським головою Калашником М.К. як однією з альтернатив, було запропоновано створення обєднань співвласників багатоквартирних будинків.

Основна мета таких об'єднань - поліпшення утримання житлового будинку, раціональне використання платежів співвласників на його поточне утримання. Головне – включення механізму контролю відповідальності за якість наданої послуги.

Чому варто вибрати саме об’єднання співвласників багатоквартирних будинків?
Переваги ОСББ:

-         самостійна участь у формуванні свого бюджету;

-         визначення об'ємів внесків на утримання будинку;

- вибір представників робочих спеціальностей, які робитимуть ремонтні роботи, підрядників і умови роботи з ними, вплив на якість послуг, що робляться ними, самостійне визначення черговості робіт по поточному ремонту будинку.

В результаті:

 1. Підвищується зацікавленість, відповідальність і, як наслідок, ефективність управління загальною власністю, покращується житлово-комунальне обслуговування.
 2. З ОСББ співвласники будинку набувають повноцінного представника своїх інтересів, як перед державними органами, так і перед комунальними службами і іншими юрособами.
 3. ОСББ гарантоване отримання прибудинкової території у власність, або в оренду. Це позбавить від неприємностей при несанкціонованому будівництві на прибудинковій території передбачених місцевою владою будов в процесі ущільнення забудови.
 4. Залучення додаткового доходу на утримання будинку з джерел, які раніше не були задіяні або ж «поглиналися» ЖЕК (оренда підвалів, послуги телефонної, телевізійної і інтернет- ліній зв’язку, парковка у дворі та інше).

 

Адже, ніхто так не попіклується про Вашу родину краще, ніж Ви самі. Теж саме можна сказати про житло. Ні в кого немає більшої зацікавленості в утриманні житла, в зразковому стані, ніж у мешканців будинку. Для цього лише потрібно усвідомити, що це – НАШ будинок.

Сьогодні у місті Ромни створено та існує 25 ОСББ, які являються взірцем для наслідування. Варто звернути увагу на благоустрій будинку по бульвару Шевченка, 21, вул.. Полтавська 149а, вул. Маяковського, 88,  вул. Маяковського 92 та інші.

 

“Під лежачий камінь вода не тече”, так говорить народне прислів'я. Тому, для створення ОСББ необхідно пройти декілька важливих етапів.

 

Етап 1. Створення ініціативної групи

 

З метою ефективного виконання організаційної роботи по створенню ОСББ необхідно створити ініціативну групу з числа мешканців – власників квартир, або нежитлових приміщень у житловому будинку. Повинно бути не менше трьох власників житлових або нежитлових приміщень. Така група не обирається і не затверджується, а є самопризначеною. Головні завдання, які стоять перед ініціативною групою: -  збір інформації про власників квартир та власників нежитлових приміщень (реквізити свідоцтв про право власності на квартиру, розмір загальної площі будинку та площі квартир, інформація про неприватизовані квартири тощо), розробка проекту статуту об`єднання, проекту протоколу установчих зборів, списку учасників зборів із зазначенням відсоткової частки кожного власника у будинку. Важливим завданням, яке повинна також здійснити ініціативна група є визначення дати проведення установчих зборів, здійснення відповідно до встановлених вимог повідомлення про установчі збори та постійне інформування мешканців будинку про намір створити ОСББ, пояснення переваг створення такого об`єднання та ознайомлення власників квартир з проектами установчих документів.

Ще одним із важливих пунктів є аналіз та вивчення стану житла, а саме:

 • реальний технічний стан будинку, його інженерного обладнання, тепло- і водопровідних мереж, стан допоміжних приміщень (підвали, горища тощо);
 • реальний економічний стан будинку. Для цього треба порівняти обсяг платежів, які сплачують мешканці за експлуатаційне обслуговування будинку (що дорівнює сумі загальної площі квартир, помноженої на тариф, визначений органом місцевого самоврядування) з реальною собівартістю обслуговування будинку ЖЕКом.

Крім того, слід порівняти платежі, які сплачують мешканці за комунальне обслуговування за тарифами або за показниками будинкових лічильників з реальними витратами ЖЕКу за показниками теплогенеруючої організації. Якщо загальний обсяг платежів мешканців не менше, ніж витрати ЖЕКу, то це дає ініціативній групі підстави переконливо агітувати за створення ОСББ. Якщо - ні, то треба віднайти заходи економії коштів, яких ОСББ значно більше, ніж у ЖЕКу.

Також треба врахувати наявність хронічних боржників за житлово-комунальні послуги. Цей економічний аналіз, усвідомлення головних статей витрат майбутнього ОСББ, дасть змогу ініціативній групі скласти проект кошторису, який, як правило, вимагають мешканці на установчих зборах.

Але, не забувайте, що, в першу чергу, потрібно розраховувати тільки на свої сили.

Спочатку треба працювати з окремими співвласниками, проводити «збори» під’їздів. До офіційного скликання установчих зборів варто провести так зване «інформаційне» зібрання співвласників, на якому ви зможете відповісти (взяти до уваги) запитання, які обов’язково будуть ставити мешканці будинку, вивчити настрій мешканців та зробити висновки — чи не зарано скликати установчі збори, може варто ще продовжувати агітаційну роботу, шукати нові аргументи за ОСББ.

 

Етап 2. Розробка Статуту об'єднання

 

Проект Статуту об'єднання розробляє ініціативна група. Статут об'єднання можна порівняти з Конституцією - основним законом, якщо об'єднання порівнювати з міні-державою. Статут визначає права та обов'язки членів об'єднання і об'єднання в цілому, а також права і обов'язки членів Правління об'єднання. Він повинен визначати основи функціонування об'єднання та головні напрями діяльності організації і процедурні питання.

Але, зауважте, перед складанням Статуту, потрібно поговорити з усіма власниками квартир та приміщень у вашому будинку: розповісти їм про переваги об’єднання, про характер його діяльності і, звичайно, заохотити до його створення.
Одержавши згоду потенційних учасників об’єднання, належить узгодити з ними проект статуту та інших документів (деякі співвласники можуть внести доповнення чи уточнення щодо статусу членів об’єднання, кількісного складу його органів тощо).      Пропозиції та зауваження варто, наскільки це можливо, відобразити в проекті статуту перед проведенням зборів, щоб усі ті, хто має намір прийти на збори, заздалегідь ознайомилися з цими пропозиціями (це дозволить уникнути зайвих дискусій та непорозумінь під час зборів).

Згодом з усіма охочими створити об’єднання належить узгодити час і місце проведення установчих зборів, кандидатури на керівні посади об’єднання.

Статут повинен мати:

-        назву і місцезнаходження об'єднання;

-        мету та предмет діяльності об'єднання;

-        перелік майна, що знаходиться у загальному користуванні;

-        права та обов'язки власників по відношенню до майна житлового будинку, що знаходиться в загальному користуванні;

-        розмір резервного фонду об'єднання та порядок його формування;

-        назва усіх органів об'єднання, їх повноваження, періодичність зборів, порядок голосування і прийняття рішень на них, перелік питань, для рішення котрих необхідно одноголосність або кваліфікована більшість голосів);

-        порядок прийняття кошторису доходів і витрат об'єднання (включно резервні), а також порядок оплати загальних витрат;

-        порядок прийняття і внесення змін в правила управління, утримання та використання майна, що знаходиться у загальному користуванні;

-        міра відповідальності користувачів майна, що знаходиться у загальному користуванні, за порушення положень Статуту і потреб інших внутрішніх документів об'єднання;

-         порядок здійснення права доступу у квартири, житлові та нежитлові приміщення;

-         порядок реорганізації або ліквідації об'єднання;

-        порядок і умови згідно яких об'єднання може придбати квартиру, житлове або нежитлове приміщення у володіння, користування  або розпорядження ними;

-        порядок і умови  укладення угод і договорів між об'єднанням співвласників і кожним власником квартири, приміщень і майна, яке знаходиться у загальному користування

Не забудьте обрати назву вашого майбутнього ОСББ!

Початок діяльності будь-якої структури починається з влучної назви і створення ОСББ, звісно, не є виключенням. Перед тим, як легалізувати організацію, потрібна єффективна і оригінальна назва, яку слід обсудити з вашими однодумцями, друзями та сусідами. Слід зауважити, що за законом не можна обрати ту назву для свого об’єднання, що вже використовується в назві будь-якого підприємства на території України. Згідно процедури, для того, щоб уникнути незручностей під час реєстрації, Ви матимете змогу зарезервувати назву свого об’єднання в установі державної реєстрації. Період резервування може бути розтягнутий до 2 місяців. Протягом цього періоду, Вам слід встигнути підготувати і надати документи для реєстрації ОСББ. Рекомендуємо додавати до назви об’єднання назву свого населеного пункту або номер будинку, наприклад «Дружній Будинок-Запоріжжя», «Альянс–48», інші.

Етап 3. Підготовка і проведення установчих зборів

 

Коли підготовча робота до створення ОСББ вже закінчена, ініціативна група або власник будинку встановлює дату проведення установчих зборів. Процедурою передбачено, що ініціативна група повинна скласти текст письмового повідомлення (протокол зборів ОСББ), в якому зазначаються особи, що скликають установчі збори, коли і в якому приміщенні вони відбудуться, порядок денний установчих зборів.

Слід зауважити, що цей документ потрібно вручити кожному власникові особисто під розписку або рекомендованою поштою, але не пізніше ніж за 2 тижні до початку проведення установчих зборів. Якщо ви вирішили не витрачати кошти на рекомендовані листи та самостійно вручити кожному власникові запрошення під розпискою, радимо після цього зберігати тривалий час розписки про вручення повідомлень.

Слід не забувати запросити «гостей» ваших установчих зборів. Необхідно запросити до участі в зборах представника власника неприватизованих квартир — місцевої громади або того підприємства (установи), яке є власником цих квартир (нежитлових приміщень).

Особливу увагу слід приділити легітимності проведення установчих зборів. Тобто, збори будуть вважатися легітимними за умови присутності на зборах не менш ніж 50% власників квартир вашого будинку. Так, наприклад, якщо у будинку 81 квартира, то на зборах має бути присутні не менш ніж 41 власник квартир або їх представники.

Увага! Квартиронаймачі, тобто особи, що проживають у неприватизованих квартирах, не є власниками квартир! Для забезпечення кворуму радимо призначати установчі збори у позаробочий час, наприклад у суботу у зручний для більшості час.

Отже, як ми підкреслювали вище, якщо на призначений час зборів до створення ОСББ не з’явилися 50% + 1 власників або їхніх представників (за письмовою довіреністю ), проведення таких зборів доведеться відкласти на пізніший термін.

Слід зауважити, що якщо серед власників є юридичні особи, вони повинні бути представлені або керівниками, або уповноваженими особами, що мають довіреність на представництво.

Процедура ведення зборів вимагає розгляду таких питань:

-        про обрання голови та секретаря зборів;

-        про створення об’єднання;

-        про назву об’єднання;

-        про затвердження статуту;

-        про затвердження кошторису ;

-        про затвердження тарифів та порядку отримання комуналь-них послуг(колективно або індивідуально);

-        про обрання керівних органів (правління, голови правління, ревізійної комісії);

-        про визначення особи, уповноваженої оформити державну реєстрацію об’єднання.

Голову та секретаря зборів обирають більшістю голосів присутніх власників або їхніх представників. Зазначимо, що кожний потенційний член об’єднання має лише один голос, незалежно від площі та кількості квартир чи приміщень, що перебувають у його власності.
Якщо у будинку є неприватизовані квартири на зборах їх інтереси представляє уповноважена особа, яка має право одного голосу, незалежно від їх кількості.

Щодо кожного питання потрібно оформити відповідне рішення, яке збори ухвалюють через поіменне голосування. Кожний, хто проголосував, мусить поставити в протоколі свій підпис і зазначити результат голосування («за», «проти», «утримався»). Рішення вважають ухваленим, якщо за нього проголосували не менше ніж 2/3 присутніх осіб, які мають право голосу.

Етап 4. Державна реєстрація та набуття статусу юридичної особи

 

Державна реєстрація ОСББ проводиться виконавчим органом міської, районної державної адміністрації за місцем знаходження багатоквартирного будинку. Органи державної реєстрації ведуть реєстри ОСББ в установленому ними порядку.

Реєстрація об'єднань, найменування яких тотожні найменуванням інших об'єднань, внесених до відповідного реєстру ОСББ, не допускається.

Орган державної реєстрації дає змогу провести перевірку заявленого найменування об'єднання на тотожність найменуванням об'єднань, внесених до реєстру.

Об'єднання розташовується за місцем знаходження багатоквартирного будинку.

Для реєстрації ОСББ уповноважена установчими зборами особа подає безпосередньо або надсилає поштою (рекомендованим листом) до органу державної реєстрації  наступні документи:

а)  реєстраційну картку, яка одночасно є заявою про державну реєстрацію ОСББ.

б) оригінал протоколу установчих зборів, на яких було прийнято рішення про створення ОСББ та затвердження його статуту.

в) два примірники оригіналу Статуту, який повинен бути підписаний головою установчих зборів та присутніми співвласниками – членами об’єднання.

г) список членів об'єднання із зазначенням площі приміщення та частки належного їм майна у будинку.

Державна реєстрація ОСББ провадиться відповідно до Закону України «Про реєстрацію юридичних та фізичних осіб – підприємців» та відповідно зі сплатою згідно ст.10 вищевказаного закону реєстраційного збору в розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, встановлених на час реєстрації.

Після реєстрації об'єднання в органі державної реєстрації видається Виписка із єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб.

Державний реєстратор протягом двох днів з дня реєстрації зобов'язаний передати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, соціальних фондів, відомості про  реєстрацію ОСББ.

Набуття статусу юридичної особи:

Механізм легалізації ОСББ складається з декількох етапів:

 • державна реєстрація ОСББ;
 • присвоєння ідентифікаційного коду (код ЄДРПОУ);
 • взяття на облік у податковій інспекції, Пенсійного фонду, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування;
 • виготовлення печатки та штампів;
 • відкриття банківського рахунку.

 

Об'єднання вважається створеним з моменту його реєстрації.

За більш детальною інформацією та отриманням зразків документів запрошуємо вас до Головного управління міського господарства, що знаходиться по вул Луценка 19.

Юрист Черкашина Оксана Іванівна, 2-17-78,  з понеділка по п'ятницю  8-00 - 17-00

 

Анна Марченко

 

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop6
konotop6