Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Тандем пресс Малюки та їх здоров'я: Підвищений ацетон у дітей або ацетонемічний стан
Малюки та їх здоров'я: Підвищений ацетон у дітей або ацетонемічний стан
Тандем-пресс
Субота, 16 березня 2013, 06:36      Ромни, Сумська область
З таким явищем, як підвищений ацетон у дітей, мабуть, стикалося чимало батьків. І якщо раніше про нього ніхто не знав, то сьогодні через ненатуральну їжу з хімічними добавками та іншими консервантами, яку ми вживаємо щодня, про ацетон у дітей чули багато, про це мені розповіла Остапенко Людмила Євгеніївна,  лікар-педіатр дитячого відділення Роменської ЦРЛ.

-        Людмила Євгеніївна, розкажіть що таке підвищений ацетон або як його ще називають ацетонемічний стан?

-        Ацетонемічний стан або ацетон у дітей (АС) - це на сьогоднішній день проблема досить актуальна, яка виникає через підвищений вміст у крові дитини ацетону або кетонових тіл. Таким захворюванням найчастіше страждають надмірно активні діти, емоційні та рухливі. Як правило, це хлопчики, які повільно набирають вагу, відрізняються худенькою фігурою. Через високу активність у них відбувається перевитрата енергії, в результаті чого організм починає активно витрачати накопичені жирові запаси. Критичний вік прояву АС від 2 до 10 років, до статевого дозрівання він припиняється.

-        Причини появи цього захворювання?

-        Причин появи такого захворювання, насправді, не так вже й мало: це можуть бути і перенесені раніше простудні захворювання, і прийом антибіотиків, а також харчове отруєння чи вживання занадто білкових або вуглеводних продуктів. Також причиною розвитку ацетону можуть бути надмірні фізичні навантаження, стреси і голодування.

-        Розрізняються первинний та вторинний ацетонемічний стани, розкажіть про них?

-         Так, на практиці педіатри розрізняють первинний та вторинний ацетонемічний стани. Первинний АС зустрічається у дітей у віці від 1 року до 12-13 років з особливим видом конституції, так званому, нервово-артритичний діатез. Аномалія конституції, яка називається "нервово-артритичний діатез", характеризується в основному генетично обумовленими порушеннями обміну сечової кислоти і збільшенням кількості пуринів в організмі, підвищеною збудливістю і швидкою виснаженістю нервової системи, недостатністю ферментів печінки, а також порушеннями ліпідного і вуглеводного обмінів, у результаті чого накопичуються кетонові тіла.

Дітки такого складу надзвичайно рухливі, їм властива примхливість і надмірна збудливість, їх потрібно довше укладати спати, а їх сон, як правило, поверхневий і нестійкий. Оскільки процеси збудження переважають над процесами гальмування, дітлахи швидше, ніж однолітки, починають сидіти, стояти, ходити, говорити. За психічним розвитком вони, як правило, завжди випереджують своїх ровесників. Діти старше року збудливі, зниженого харчування, але схильні до ожиріння в старшому віці. У них можуть відзначатися тікообразні гіперкінези (нав'язливі рухи), логоневроз (заїкання), нічні страхи і поганий апетит.

Вторинні АС виникають на тлі різних захворювань (які можуть служити пусковим фактором). Це можуть бути інфекційні, хірургічні, соматичні або ендокринні захворювання, тобто завжди є чіткий провокуючий фактор. Найчастіше вторинний АС виникає при поєднаній патології шлунково-кишкового тракту. Клінічна картина ацетонемічного синдрому у таких випадках визначається основним захворюванням, на яке нашаровуються кетонемія.

-        Симптоми? Як розпізнати це захворювання?

-        У деяких випадках перед початком кризи у дитини може з'являтися втрата апетиту і загальна слабкість, однак за такими ознаками батькам навряд чи вдасться розпізнати хворобу. Як правило, основними симптомами ацетонемічного кризу у дітей вважається сонливість та головний біль, нудота і блювота, млявість і болі в животі, висока температура і запах ацетону, як з рота, так і в сечі.

-        Клінічна картина АС:

-        багаторазове або нестримне блювання протягом 1-5 днів (спроба напоїти або погодувати дитину провокує блювоту);

-        дегідратація та інтоксикація (блідість шкіри з характерним рум'янцем, гіподинамія, м'язова гіпотонія);

-        неспокій і порушення на початку кризу змінюються млявістю, слабкістю, сонливістю, в рідкісних випадках можливі симптоми менінгізму і судоми;

-        гемодинамічні порушення (гіповолемія, ослаблення серцевих тонів, тахікардія, аритмія);

-        спастичний абдомінальний синдром (переймоподібні або наполегливі болі в животі, нудота, затримка стільця);

-        збільшення печінки на 1-2 см, зберігається протягом 5-7 днів після купірування кризу;

-        підвищення температури тіла до 37,5-38,5 градусів;

-        наявність у сечі, блювотних масах, повітрі, що видихається ацетону, в крові підвищеної концентрації кетонових тіл;

-        гіпохлоремія, метаболічний ацидоз, гіпоглікемія, гіперхолестеринемія, бета-ліпопротеідемія;

-        Діагностування в домашніх умовах?

-        Сьогодні батьки можуть самостійно визначити наявність ацетону у дитини за допомогою спеціального тесту. Такі тестові смужки продаються в аптеках по кілька штук, так як для точного визначення кількості ацетону тест необхідно повторити щоранку протягом хоча б трьох днів. Тестові смужки необхідно опускати в сечу дитини на кілька хвилин. Подальша діагностика вже повинна проводитися за допомогою лікаря, який обов'язково призначає аналізи.  Неоціненну допомогу в ранній діагностиці ацетонемічного синдрому можуть надати тест-смужки CITOLAB К (кетони).

-        Ацетонтест його достовірність та що показують тест-смужки? Як реагувати на +, ++, +++, ++++?

-        Наявність ацетону, яке виявляється за допомогою тесту на ацетон у сечі CITOLAB K визначає ступінь тяжкості АС: (+ / -, +) - стан легкого ступеня тяжкості: дитина може залишитися вдома; (+ +) - стан середнього ступеня тяжкості: при достатньому досвіді батьків допомога малюкові надається в домашніх умовах, якщо ж даний стан виник  вперше - батькам слід звернутися до лікаря за медичною допомогою; (+ + + і більше) - важкий стан: дитина потребує госпіталізації.

-        Лікування АС?

-        Основні напрямки терапії АС залежать від ступеня тяжкості метаболічних порушень, що розвинулися. Терапія проводиться у два етапи: 1) припинення ацетонемічного кризу з відновленням нормального обміну речовин; 2) проведення у міжкризовому періоді заходів, які спрямовані на профілактику його рецидивів.

На першому етапі, у випадках помірного кетозу без суттєвого зневоднення, водно-електролітних розладів і неконтрольованого блювання на початку кризу показані оральна регідратація (солодкий чай з лимоном, негазована лужна мінеральна вода «Лужанська», «Боржомі», «Поляна Квасова», а також сольові розчини Регідрон, Гастроліт, фруктові соки) та дієтотерапія з обмеженим вмістом жирів і високим рівнем легкозасвоюваних вуглеводів.

-        У разі більш виразних проявів кетозу вживають таких заходів:

а) при початкових симптомах ацетонемічного кризу або його передвісниках доцільно очистити і промити кишечник 1-2% розчином натрію гідрокарбонату (1 чайна ложка питної соди на склянку води);

б) у першу добу дитину бажано не годувати, а давати їй рідину кожні 10-15 хвилин у вигляді солодкого чаю з лимоном, негазованої лужної мінеральної води («Лужанська», «Боржомі», «Свалява», «Поляна Квасова» тощо), 1-2% розчину питної соди (натрію гідрокарбонату), комбінованих розчинів для оральної регідратації (Регідрон, Гастроліт тощо) об’ємом не менше 100 мл/кг маси тіла на добу;

в) з другої доби починають обережно годувати продуктами, які містять легкозасвоювані вуглеводи і мінімальну кількість жиру, – рідкою манкою, вівсяною або рисовою кашами, сухариками, галетним печивом, картопляним пюре на воді, овочевим супом, печеним яблуком. Прийом їжі – частий і невеликими порціями. Пізніше в раціон харчування можна ввести гречану або пшеничну кашу, парові котлети, рибу.

У період відновлення, про що свідчить підвищення активності дитини, поліпшення апетиту, нормалізація кольору шкіри, повернення позитивних емоцій, рекомендується поступове відновлення водно-сольового балансу природним шляхом і обережне поступове розширення дієти. Дитині необхідно давати достатню кількість рідини, а їжу – невеликими порціями, не менше 5-6 разів на день. Дозволяються сухарики (бажано домашнього приготування), галетне печиво, печене яблуко, потім картопляне пюре (на воді, потім можна додати небагато вершкового масла), нежирні овочеві супи, нежирна яловичина (не телятина, яка містить багато пуринів, як і м’ясо птиці), варена картопля, каші (окрім пшоняної і перлової), слабкий чай, некислі фрукти та ягоди, а також відвари з них.

На другому етапі — лікувальні заходи у період між нападами: терапія АС спрямована на запобігання розвитку рецидивів ацетонемічного кризу. Особлива увага приділяється режиму дня і дієті дитини, фітотерапії, вітамінотерапії, запобіганню загострення патології шлунково-кишкового тракту.

Окрім того, доцільним є достатнє перебування на свіжому повітрі, регулярні, дозовані фізичні навантаження (без перевтомлення), обов’язкові водні процедури (плавання, контрастний душ, обливання), тривалий сон (не менше 8, а краще 10 годин). Доцільно скоротити час перегляду телевізора і роботи з комп’ютером. Санаторно-курортне лікування показане в умовах питного бальнеологічного курорту.

-                 Профілактика АС?

-                 Профілактика АС є одним з найбільш перспективних напрямків у вирішенні проблеми зниження захворюваності. Превентивні заходи повинні проводитися насамперед у майбутніх матерів. У всіх випадках необхідним є тренувальний режим (гімнастика тощо), своєчасна діагностика і лікування гестозів та інших ускладнень вагітності. Вагітним потрібен збалансований режим харчування, який виключає продукти з алергізуючою дією. Доцільно обмежити вживання цільного молока, яєць, солодощів, картоплі, виробів з борошна, міцних бульйонів.

Для профілактики ацетону у дітейнеобхідно особливу увагу приділяти харчуванню, тобто, відмовитися від різних концентрованих бульйонів, не купувати продукти з вмістом консервантів і стабілізаторів, а також прострочені продукти, жувальні гумки, чіпси і так далі. Важливо стежити за тим, щоб дитина не зловживала солодким, газованими напоями, що особливо негативно впливає на роботу печінки та підшлункової залози.

Обов’язково включати у раціон кисломолочні суміші. Дітей з АС не слід перегодовувати, слід обмежити вживання м’яса, несамперед жирних сортів, ковбас, копченостей, смажених котлет, сметани, вершкового масла, розширювати дієту і забезпечувати енергетичну цінність харчування за рахунок овочів і фруктів, виключаючи шпинат, щавель, зелену квасолю. Не рекомендується вживати продукти і страви з печінки, мізків, нирок, які багаті на пурини.

Враховуючи схильність до розвитку цукрового діабету, подагричного артриту, вегетативної дисфункції за гіпертонічним типом, ці діти повинні спостерігатися у педіатра, ендокринолога і психоневролога. Рекомендується щорічно проводити стандартний тест на толерантність до глюкози, УЗД нирок і гепатобіліарної системи, а за наявності стійкої кристалурії (за рахунок уратів, оксалатів) визначати добову екскрецію солей із сечею.

-        Які продукти найбільш небезпечніші для дітей зі схильністю до підвищеного ацетону?

-        дітям з АС протипоказані страви з м’яса молодих тварин і птиць, жирних сортів м’яса, субпродуктів, концентровані бульйони, консерви, копченості. Обмежується вживання продуктів, багатих на пурини і кетогенні амінокислоти: бобові, гриби, щавель, помідори, ревінь, цвітна капуста, апельсини, банан, чай, кава, шоколад. У харчуванні дитини перевага надається кисломолочним продуктам, яйцям, картоплі, овочам, фруктам, кашам з круп, стравам з вареного нежирного м’яса.

-        Які продукти рекомендуються до вживання?

-        Продукти, які рекомендовані при АС: - супи та борщі на овочевому бульйоні, яловичина, нежирна свинина, кури (1-2 рази на тиждень), кролик, індик, морська риба, яйце (1 шт. на день), молоко, сир, кефір, каша (гречана, пшенична, вівсяна, кукурудзяна), овочі свіжі, соління (огірки, капуста, яблука), свіжі фрукти, соки з м'якоттю, морси (смородина, журавлина), компот із сухофруктів.

Обов'язково проконсультуйся з лікарем: можливо, у педіатра і гастроентеролога будуть індивідуальні рекомендації щодо харчування і способу життя Вашої дитини.

-        Який ризик залишення без уваги?

-       Несвоєчасне звернення до лікаря при тяжкому ацетономічному кризі може призвести до важких порушень метаболізму дитини і розвитку критичного стану.

 

 

Анна Марченко

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop7
konotop7